„Хората, които градят цифровото бъдеще на България“ е поредица, която стартирахме през юли тази година, и тя има едничката цел да ви запознае с личностите, които наистина допринасят за развитието на технологичния бранш у нас. Тези хора са до голяма степен неизвестни за широката публика и затова ние, в HiComm, сме се заели със задача да ги представим и чрез тях да запалим искрата и във вас – искрата на отборния дух, на съзидателността, предприемачеството, смелостта да започнеш нещо от нулата и да постигнеш нещо значимо, да създаваш хубави неща!
След встъпителните думи е време да ви запознаем със Zaralab – място, организация, спейс, ако щете кръжок (някои от вас изрично посочиха това определение в предишната ни статия), където млади и ентусиазирани хора в Стара Загора градят цифровото бъдеще на България.
Имахме честта да разговаряме с няколко души от Zaralab – Николай Белчев, Павел Иванов, Димо Димчев и Петко Петков, – които споделиха как са се запалили по идеята, кои са инициатори, как виждат развитието на технологичния сектор в България, от какво имат нужда, за да се доразвиват, и още интересни неща, за които ще прочетете в следващите редове.
Откриването на ZaraLab с гост лектори от Hackafe Пловдив
Идеята за ZaraLab всъщност се е зародила (и придобила реални измерения по-късно) при посещение на едно от събитията, организирани в Hackafe в Пловдив, споделят Николай Белчев и Димо Димчев. Идеята за сформиране на общество, състоящо се от хора с общи интереси в света на IT технологиите, е съществувала и по-рано, но както се казва, „искрата е пламнала“ от въпросното посещение.
Всъщност всеки един от членовете на Zaralab е изпитвал онази нужда да се вижда и говори с хора „от тази кръвна група“. Наистина много от нещата се случват в София, но именно това е накарало Павел Иванов, връщайки се от столицата да живее в Стара Загора, да потърси съмишленици и да развива нещо в родния си град.
След създаването на Zaralab следват дълги часове, спомня си Петко Петков, в които членовете на екипа търсят начини да привлекат интереса на повече млади хора към тях. „Тогава проучвахме варианти как да съчетаем работата с това да организираме нещо като обучителен център. Ние обичаме нещата да се случват забавно – сърцето на нашия лаб. Инициатори не са определени хора, а всеки, който дава своя принос“, допълва г-н Петков.
„Всеки, който има желание да научи или сподели своите знания в каквато и да е сфера, е добре дошъл в Zaralab“, добавя Николай Белчев. Сред основните дейности са организирането на поредица от дискусии по различни теми, изнасяне на лекции от специалисти в конкретни области и обмяната на опит. „В краткосрочен план се стремим да сформираме общност от хора с различни интереси и това да превърнем Zaralab в културен и технологичен център в Стара Загора. Нашата основна цел е хората да са си взаимно полезни, да обменят знания и умения и да развиват потенциала си“, споделя още той.
Една от основните идеи на ZaraLab е да се създаде такава IT общност в Стара Загора, каквато е имало преди години, „а защо не и по-добра?“, казва Павел Иванов и добавя с усмивка, че иска да сподели опита, който е натрупал през годините: „Ако някой се пита защо? Because I'm a Mozillian!“, казва той. „Zaralab обединява, дава възможности, разширява хоризонти“, допълва Димо Димчев.
На снимката: Павел Иванов
Със сигурност един от най-вълнуващите аспекти за посетителите на Zaralab са гост-лекторите, които са специалисти от различни сфери на софтуерните и хардуерните технологии. След определяне на темите, които вълнуват членовете на Zaralab, се осъществяват контакти с конкретни експерти. Основателите на т.нар. лаб са убедени, че инициативата ще бъде възприета положително и ще срещне разбирането и на специалисти, ползващи се с висок обществен интерес в IT средите.
Според Павел Иванов Zaralab e подходящо място да се развиват дори и лекторски умения. Самият той се надява,че скоро „кръжокът“ ще е част от it-tour.bg, а след интересните идеи е организирането на StaraZagora Conf. Той добави, че се обмисля и организирането на StartUp Weekend към края или началото на другата година.
Докато говорим с момчетата, стоящи в основата на Zaralab, можем да усетим колко е нужна една такава организация и колко положително влияние може да има върху хората в града, които искат да се занимават в технологичния бранш. Символ за това са и хората, които вече са се реализирали в различни точки по света и са родом от Стара Загора, но по една или друга причина вече не живеят в града. Много от тях посещават лаба, защото просто искат да помогнат на другите, без да търсят лична изгода. Обменя се опит и знания и с останалите хакер спейсове.
На въпроса ни „Смятате ли, че Стара Загора може да бъде благоприятна почва за стартиращи компании и да стане достоен конкурент на София в това отношение?“, Николай, Павел, Димо и Петко се обединяват около тезата, че градът има всичко, от което човек има нужда, за да започне собствен бизнес, но като всяко друго място по света изисква да имаш подход.
Предпоставките със сигурност ги има. Стара Загора е един от най-бързо развиващите се градове в България, а икономическият просперитет на старозагорския регион е факт. „Желанието и упоритият труд са в основата на успеха на всеки човек, а комбинацията им с добра икономическа среда дава предпоставки за добри резултати“, казва Николай Белчев. Пловдив вече се конкурира със София, защо и Стара Загора да не го направи. Всеки голям град има потенциала да бъде достоен конкурент на столицата, нали?
„Ние не искаме да се конкурираме. Опитваме се да направим нещата заедно, за да стигнем по-далеч, отколкото бихме могли поотделно“, казва Петко Петков.
Хората сформират държавата и колкото повече млади и талантливи хора отделят време, за да развиват и доразвиват техните умения, толкова повече успехи ще последват. Със сигурност би било добре, ако имаме по-стабилна икономика. Хората в Zaralab смятат, че трябва да спрем да мрънкаме и да се захванем за работа. Прави са, нали?
За съжаление у нас все още има неща, които могат да се променят, за да помогнат допълнително на младите хора, които търсят или тепърва се замислят за технологична кариера. Според Димо Димчев най-важното нещо, което трябва да се промени, е бюрокрацията, която е спирачка за много от технологичните гиганти, които искат да се позиционират в страната ни. Освен това младите хора трябва да осъзнаят, че именно те са двигателят на обществото и ако инвестират в себе си и се развиват, се развива и всичко около тях.
„Всеки успешен продукт някога е бил просто идея, а днес в себе си носи история. Когато се научим да пишем своята история върху това, което оставяме след нас, тогава ще променим и България. Колкото до технологичната сфера, нужно е само и логическо мислене, което за наше щастие ни е вродено“, казва Петко Петков.
Според Николай Белчев развитието на Zaralab зависи от хората, които ще посещават семинарите и дискусиите. Техните идеи ще зададат посоката. Павел Иванов се надява Zaralab да срещне подкрепата на училищата в града и околностите, за да се подпомогне развитието на децата от най-ранна възраст. „Ще направим всичко по силите си да организираме повече и още по-качествени събития“, казва той. Разбира се, за осъществяване на идеите има нужда от спонсори и партньори. „Колкото повече хора ни посещават, толкова нашият стимул за развитие става все по-голям, а посоката ще я определим заедно“, заявява Димо Димчев.
Ще завършим статията с последния въпрос, който отправихме към четиримата ни събеседници: „Какво бихте казали на младите хора, които искат да се занимават с нови технологии, програмиране, да основат стартираща компания... и изобщо да осъществят своята идея на практика?“
Николай Белчев: „Никой не знае какво ще е утре, защо тогава не го направим днес.“
Павел Иванов: „Личната ми молба е: на първо място да се научат да не мрънкат, след това, вместо да намират проблеми, да започнат да ги решават и не на последно място да споделят знанията и опита си, за да се развиват пълноценно.“
Димо Димчев: „Не се страхувайте! Не бива да ви е страх от новото, от неизвестното – никой не е успял, без да се провали няколко пъти поне. И ако едно нещо заработи от първия път, то значи нещо не му е наред.“
Петко Петков: „Гледайте само напред и направете така, че един ден, да сте сигурни, че си е струвало.“
Можете да се свържете с готините хора от Zaralab чрез Facebook, като посетите техния сайт, или направо да ги посетите на адрес бул. “Княз Александър Батенберг” 28 в Стара Загора. А ние в HiСomm ще продължим да ви запознаваме с интересни хора и организации в поредицата „Хората, които градят цифровото бъдеще на България“.