Ежегодната конференция на разработчиците на игри (Game Developers Conference) рядко привлича толкова медийно внимание, колкото, да речем, емблематичното E3, но този път изненадващите новости и бомбастичните анонси бяха толкова нетипично много, че приковаха вниманието на всички, вълнуващи се от бъдещето на видеогейминга.

От намесата на Sony във VR надпреварата, чиято крайна цел е да пренесе игрите в света на виртуалната реалност, през анонсите на революционен, нов модел за разпространение на два от най-популярните гейм енджини на пазара днес – Unreal и CryENGINE, до поредната версия на култовия игрален API (програмен интерфейс) DirectX 12 – GDC 2014, определено загатна за предстоящо сериозно разместване в пластовете на игралната индустрия през идните месеци и години.

VR is dead! Long live the VR!

След смущаващо дълъг период на пълно затишие, последвал грандиозния пазарен провал на първото поколение мейнстрийм продукти за виртуална реалност в началото на 90-те години на миналия век, днес по всичко личи, че се намираме в навечерието на нов, VR ренесанс.
И докато преди GDC 2014 основната звезда на шоуто неизменно беше прословутият Oculus Rift, по време на конференцията Sony изненадаха всички, демонстрирайки свой собствен VR прототип, предназначен специално за новата им конзола – PlayStation 4.
Засега той е известен с кодовото си наименование Project Morpheus и както вече писахме, за момента липсват подробности относно евентуалната пазарна наличност на продукта и което е по-важното – неговата крайна цена.
За сметка на това неговият най-силен конкурент – споменатият Oculus Rift, или по-точно неговата прототипна версия, предназначена за гейм разработчици – Crystal Cove, вече придобива завършен вид и скоро ще е достъпна за всеки, който желае да прави VR игри, срещу „скромната” цена от 350 долара.

 



В най-новата си версия Crystal Cove вече включва двойка дисплеи с по-висока резолюция (1080р), а обемистата и неудобна „контролна” кутия на първия прототип вече е премахната – тук всичко необходимо за работата на очилата е вградено в техния корпус. Интерфейсният кабел също вече е само един – интегриращ HDMI и USB канал за пренос на данни. Новост е и добавената motion камера, която малко напомня на популярната PlayStation Eyе – тя следи движенията на играча и ги пренася във виртуалния свят. Отделно към очилата са добавени и група LED инфрачервени датчици, отчитащи позицията на главата. Благодарение на тях играчът вече може да разглежда отблизо VR обектите, като просто се наклони към тях – точно както би го направил и във физическата реалност.

Накратко казано – VR технологиите тепърва ще получават сериозно внимание от страна на медии, разработчици, а както се надяват компаниите, стоящи зад новосформирания Immersive Technology Alliance, и от страна на заинтересовани инвеститори.

Гейм енджини под наем

Една от най вълнуващите – особено за независимите (инди) гейм разработчици новини, които дойдоха от GDC 2014, беше свързана с революционния, нов метод за разпространение на някои от най-популярните (и мощни) софтуерни платформи за създаване на видеоигри. Бомбата хвърлиха Epic Games – автори на култовия Unreal енджин, които по време на презентацията си обявиха, че ще предлагат неговата най-нова, четвърта версия „под наем” срещу скромен месечен абонамент (19 долара) и последваща такса в размер на 5 процента от печалбите, които съответният разработчик генерира от съответната игра.
Това е значително по-изгодна оферта от настоящата цена за покупка на софтуерния комплект за разработка, която възлизаше на шестцифрена сума в долари. С новата си търговска политика Epic де факто ще превърнат изключително мощния си Unreal 4 енджин в масово достъпна платформа за гейм разработка, което без съмнение ще има катализиращ ефект върху и без друго сериозно набираща през последните години скорост инди сцена.

 

 



Реакциите от анонса на Epic не закъсняха. Буквално часове по-късно един от ключовите конкуренти на компанията – CryTEK, обявиха подобна инициатива с дори още по-изгодни условия. Те също възнамеряват да предложат техния CryENGINE „под наем”, но за значително по-ниска цена – 9.90 долара месечно, без изискване за процент от бъдещите печалби на студиото, което наема лиценза.

 

 




Третият ключов играч със значително влияние върху независимите студия за разработка – Unity Technologies, разработващи един от най-популярните, мултиплатформени игрални енджини, се ограничи единствено с анонс на неговата поредна, пета версия. Тя включва редица подобрения, като по-детайлни персонажи и виртуална среда, lightning ефекти и поддръжка на реалистична 3D графика в браузър прозорец – инициатива, в която Unity Technologies си сътрудничат с Mozilla.

Междувременно и трите ключови играчи в гейминг индустрията – Sony, Microsoft и Nintendo, независимо един от друг обявиха собствени инициативи за подпомагане и стимулиране на независимите гейм разработчици.
Така че, ако вече сте доволно впечатлени от успехите, които инди сцената жъне през последните няколко години, пригответе се за още по-впечатляващи, оригинални и новаторски независими заглавия в бъдеще.

Нов ден за DirectX

Всъщност, обективно погледнато, поредната, дванадесета версия на един от най-популярните съвременни 3D програмни интерфейси доста се позабави. Доскоро Microsoft се придържаха към 3-годишен цикъл за обновяване на DirectX, неговата десета версия се появи през 2006, а единадесетата през 2009.
Големите новини около новата, дванадесета ревизия са, общо взето, две: подобрената ефикасност и производителност на интерфейса и фактът, че за пръв път в историята си той ще е мултиплатформен, т.е. ще е наличен както за “вечния” Windows (PC), така и за новия Xbox One, но също така и във версия за мобилни устройства!
Любопитен факт около DirectX 12 е и стремежът на Microsoft за подобряване на натоварването върху централния процесор при видео гейминг. Компанията обещава до 50-процентно намаление в това отношение, което означава, че в бъдеще тенденцията за оптимизация на игрите спрямо GPU и намаляваща роля на централните процесори за общата гейм производителност ще се задълбочава.

 



Именно в тази посока са концентрирани усилията на екипа, който се занимава с разработката и поддръжката на новия API, което е изненадваща нова насока, в която поема DirectX – доскоро фокусът в поредните му версии обикновено беше ориентиран към нестандартни методи за генериране на 3D геометрия и лъскави спец ефекти – осветяване, колизии и прочее. Целите, които си поставя DirectX 12, са коренно различни – повишено бързодействие, ниска енергийна консумация и съвместимост с максимално широк спектър от компютърни устройства – по думите на самите Microsoft: “от бюджетните смартфони, през игрални конзоли, до РС графичен хардуер от най-висок клас”.

DirectX 12 също така изненадващо ще е напълно съвместим с текущата генерация видео игрален хардуер! За пръв път в историята си новата DX версия няма да изисква непременно ъпгрейд на графичния адаптер, с който вероятно вече разполагате. Всъщност според Microsoft DirectX 12 ще работи безпроблемно с над 80 процента от наличния в момента PC хардуер.

Тагове: