Къде се крие най-големият чар на CES? Телевизорите? Смартфоните? Да, те имат своето обаяние, но и са твърде сериозни, за да бъдат просто „чаровни“. На това определение може да отговори само една категория технологични продукти, които обединяваме под общото наименование „джаджи“. Сред тях има всякакви странни, но изключително готини продукти, които могат и да нямат особено голямо практично приложение, но карат посетителите да се радват – искрено, по детски. Броят на джаджите, които биват представени на CES, е огромен, но ето тези, които ни се сториха най-интересни. Ако сме пропуснали нещо, моля, споделете го с нас.

 

Panono

Ок, съгласни сме, че приложението на тази камера ни убягва, но това не й пречи да бъде изключително готина. Panono е топка, оборудвана с 36 3-мегапикселови камери. Идеята се ражда в главата на Jonas Pfeil, който прибягва към сайта за публично финансиране Idiegogo, за да осъществи своя проект. Panono допада толкова много на хората, че кампанията събира средства в размер на 1.25 млн. долара.

 

Panono се използва изключително лесно – достатъчно е да бъде хвърлена. Топката има вграден сензор, който отчита момента, когато е достигната максимална височина на полета. Именно тогава се случва и „магията“. Сензорът активира всичките 36 камери едновременно, които заснемат 108-мегапикселова, 360-градусова снимка. Тя се изпраща автоматично и безжично към cloud услугата, след това се конвертира в анимирана картинка, която може да се разглежда от браузър или от специалното Panono приложение.

Финалният продукт ще бъде изработен от здрава пластмаса, а потребителят ще може да активира камерите чрез натискане на бутон, но и дистанционно – чрез приложението. В момента цената на Panono е 500 долара.

 

Parrot Minidrone

Преди 4 (да, четири) години Parrot представи Ar.Drone – геймърски летателен апарат, управляван от мобилно устройство. На CES 2014 компанията демонстрира негов умален вариант. Въпреки че все още е във фаза „проект“, малкият дрон успя да ни впечатли.

Minidrone разполага с две големи, макар и много тънки, колела, които използва за придвижване по земята, по стени, дори и по тавана. За да звучи още по-впечатляващо, спокойно можем да наречем този дрон и робот, тъй като е оборудван с 500 MНz процесор, 1 GB RAМ и голям набор от сензори – акселерометър, жироскоп, сензор за натиск и др. Всичко това му помага да бъде стабилен по време на полета. Оу, за малко да забравим и вградената камера. Насладете се на величието на Minidrone:

 

 

Polaroid Socialmatic

Никога няма да забравим фотоапаратите Polaroid, които отпечатваха снимките на момента. Технологията изглеждаше впечатляващо, а фотоапaратът Socialmatic ни връща към тези години. Той комбинира възможностите на компактен фотоапарат и класически Polaroid. Благодарение на безмастилния печат на Zink снимките се отпечатват почти моментално, докато се споделят в социални мрежи. Устройството има 14 MP основен сензор, 2 MP задна камера, 4.5-инчов сензорен дисплей, Wi-Fi модул и използва Android. Цената все още е неизвестна.

 

 

Goji Smart Lock

Няма две мнения – електрониката нахлува във всеки аспект от нашия живот. Все по-усилено се говори за „умни“ уреди, жилища, врати, ключалки и т.н. Но можем ли да се доверим напълно на технологията? Всъщност можем ли да се доверим на каквото и да е? Не, не можем, но винаги е хубаво да имаме повече варианти. Goji Smart Lock работи именно на този принцип.



 

Goji Smart Lock е малък метален цилиндър, който е позициониран върху стандартна ключалка. Когато потребителят се приближи с предварително зададеното Bluetooth устройство, врата се отключва автоматично. Това е стандартна функция за Bluetooth ключалките, но Goji има още какво да предложи. Потребителите могат да използват и Wi-Fi мрежата, за да отварят. Ако например сте далеч от врата или сте извън дома си, но искате да отворите на някой, тази функция е повече от полезна. Интересна е вградената камера, която снима всеки, който влиза в дома, но и може да изпраща снимката към мобилното устройство, за да предупреди, но и за да предостави нужните доказателства, ако някой недоброжелател влиза в къщата. При проблем потребителят винаги може да използва и стандартна ключалка. Цената на тази джаджа е 300 долара.

 

Умна четка за зъби Kolibree

Още едно устройство, което ще следи нашите навици, за да подобри здравословното ни състояние. Не цялостното, а това на нашите зъби. Умната четка Kolibree може да предостави пълна информация за това, как си мием зъбите. Очаква се цената да варира между 100 и 200 долара, в зависимост от модела.

Първо, потребителят сваля специално разработеното приложение. Второ, четката за зъби се свързва с мобилното устройство чрез Bluetooth. Готово! От този момент всяко измиване на зъбите ще бъде чинно записано, измерено и оценено. Събраната информация показва дали потребителят мие зъбите си достатъчно дълго, а тези, които се справят добре, получават точки, които да им дадат допълнителен стимул. Идеята е, че цялото семейство може да участва (с различни четки, разбира се) и това да се превърне в своеобразно състезание.


Вижте останалите интересни джаджи на страница втора.

DoorBot

Писнало ви е да пропускате важни доставки? Вече има решение. То се казва DoorBot – смартфон видеозвънец. Концепцията е повече от проста. DoorBot се закача на входната врата – точно там, където е мястото на стандартния звънец. За разлика от него този се свързва към домашната Wi-Fi мрежа. Когато някой звънне, той автоматично изпраща сигнала директно към смартфона ви. Тук в употреба влиза камерата и двустранния микрофон. Съвсем спокойно можете да видите кой звъни пред вратата, да проведете разговор с него и това от хиляди километри разстояние. Цената на DoorBot е 199 долара.




„Умна купа“ – зарядно

Звучи отлично. Много потребители имат един общ навик – когато се прибират вкъщи, оставят телефоните си на едно и също място. Добре, може да не е точно в момента на прибиране, но преди сън – почти сигурно. От Intel се съгласяват с това и предлагат една интересна джаджа – би било изключително удобно, ако просто можем да поставим устройствата си в купа, която да ги зарежда през цялото време, докато са в нея.

 

 

В момента „купата“ работи само с новите джаджи на Intel. Има и лъч светлина, тъй като компанията има планове да разшири списъка от поддържани устройства, в който да влязат различни модели смартфони, таблети и ултрабуци. Диаметърът на купата е около 25 см. В момента, ако потребителят остави своята Intel джаджа в нея, тя ще започне веднага да се зарежда, и то автоматично. Използва се магнитният резонанс, който е в основната на всички нови A4WP (Alliance for Wireless Power) иновации. Това е технология, която прави възможно зареждането на няколко устройства едновременно, но без нужда от позиционирането им на определени места. В момента не е налична информация нито за премиерна дата, нито за цена.

 

iCreation SpeeCup

Bluetooth високоговорител с интересна форма, която наподобява на чаша за кафе – от онези, в които хората си наливат кафе, което да изпият по пътя към офиса или по време на някой планински преход. Освен формата SpeeCup има още интересни качества. Устройството използва жестова технология, чрез която потребителят може да прехвърля през пресните или да отговаря на телефонно обаждане, без да се налага да натиска нито един бутон. Удобно.

 

Sen.se Mother

Всъщност първото, което ни впечатли в Mother, е уникалният й дизайн, който можем да определим като комбинация между приятелката на WALL-E EVE и матрьошка. Изключително приятен, като изключим зловещите, светещи очи. Какво е предназначението на Mother? Тя се свързва безжично към набор от по-малки устройства, наречени cookies, които засичат движение и температура. Те мога да се поставят върху различни неща, но и върху хора. По този начин лесно може да се проследи колко точно ходим, колко кафета пием, коя врата е отворена, колко често използваме четката си за зъби и т.н. С цялата тази информация Mother може да даде отговор на въпроси като „Пия ли достатъчно вода?“, „Някой отварял ли е секретния ми шкаф“ и т.н.

 

WinBot

Не можем да не обърнем внимание на WinBot, който може да се придвижва без проблем върху прозорците, като в същото време ги почиства. Ако можеше и да си подсвирква, докато чисти, щеше да бъде още по-завършен. Роботчето използва два вакумни пръстена, с които се закрепя върху стъклото. Ако външният пръстен отчете, че вакумът отслабва, умната машинка сменя посоката си. Дано не може да се придвижва и по тавана, тъй като не е добра изненада 2-килограмов робот да се стовари върху главата ти. Цената на WinBot e 399 долара.



 

Intel Edison 

Една интересна, но и много сериозна джаджа. По време на своята конференция Intel обяви Edison – миниатюрен компютър (с размерите на SD карта памет) с 22 nm двуядрен процесор, Wi-Fi, Bluetooth, минимален разход на енергия, интеграция с екосистемата на Wolfram Alpha и директна връзка със специализиран App Store. Идеята на устройството е то да се превърне в ядро на ново поколение wearable хардуер, което включва не само умни часовници и очила.