* Всички публикации отразяват личното мнение на съответния автор и не задължително това на HiComm.

 Колко често ъпгрейдвате телефона си? А таблета? Веднъж на две години, веднъж на три?

Производителите на смарт устройства биха искали да го правите колкото се може по-често. Ето, например, вижте Sony. На всеки шест месеца флагман. LG също не остава назад. Samsung дори по-често.

Но пазарът е категоричен. Пазарът не желае нови устройства всяко полугодие. Потребителите искат да си купят едно устройство и то да е актуално поне година. 

Това, за което си мисля през последните седмици е липсата на иновация. Липсата на тръпка. Първата грешка на компаниите беше да ни разглезят с много глупости.

Първо ни зарибяваха с двуядрен процесор, после с четириядрен (помните лудницата около HTC One X), след това решиха да ни прехвърлят и на друг фронт - пиксели. Почнахме от HD, минахме през Full HD, а сега Quad HD е супер модерно. За старата традиция за мегапикселите на камерите дори няма смисъл да говоря. А ние мечтаехме само Android да не забива и iOS да има мултитаскинг... 

През 2014 г. всичко това няма никакво значение. Quad HD не прави толкова по-добър дисплея, че да кажем “уау”. Осемядреният процесор на Samsung звучи добре, но толкова ли променя работата? Перфектната камера на Nokia Lumia вече като че ли не е приоритетна.

Изминалата почти година беше изключително скучна от към технологичен прогрес. Преди две години ако бях питал някого кои са топ функциите на Samsung Galaxy S3, щеше да ми ги изреди веднага. А сега ако го питам какво толкова специално предлага Galaxy S5… отговорът ще е спорен.

 

Миналата година махахме и мигахме на телефоните си за чао. Сега и на телевизорите искат да махаме. Представете си само как изглеждате отстрани от другия блок докато махате на телевизора. Сега ни зарибяват с почукване на дисплея. Занимават ни две години с гласови асистенти. Чудя се, догодина ако дишам, какво ли ще прави новият ми смартфон. Сигурно ще ме информира колко цигари съм изпушил днес.

2014-та година беше годината на здравето. Годината на умните часовници. Цяла година слухтим и спекулираме кога ли най-накрая Apple ще си покаже заветния смарт часовник, че да може уж другите да уцелят формулата. Е, ще почакаме до пролетта на 2015 г. Health приложенията вече са основен фокус при устройствата. Значи спираме да помахваме на телефоните. Сега ще тичаме и ще се потим, та поне малко свалим натрупаните пред PC-то килограми. 

Това, което се опитвам да кажа е, че ъпгрейдът вече е абсолютно безсмислен. Новите телефони предлагат само оправени бъгове от старите телефони. Убеден съм, че голяма част от потребителите няма да направят никаква разлика между устройство с Full HD дисплей и такова с Quad HD резолюция. Убеден съм също така, че осемядрените процесори са интересни само на най-запалените фенове на Android. Надявам се най-накрая “ядреният” спор да приключи и да се ориентираме към важните, променящите живота неща.

И дори производителите го осъзнават. Пазарът се пренасити с устройства и те се ориентират към неразвитите страни, където смартфоните още са мираж. Дори гигантът Samsung осъзнава грешката си и, че стратегията “смартфони-на-конвейер” не върви. По-рано този месец стана ясно, че компанията ще намали с цели 30% моделите предлагани телефони, за да се справи със слабите си финансови резултати

HTC поне шест пъти си смениха стратегията. Първо уж само хай енд устройства щели да предлагат, после щели да увеличат бюджетните, разходите за реклама също, но и те усещат, че нещата просто не стават. 

Както споменах, първият проблем е, че пазарът е пренаситен. Почти всеки има смартфон, доволен е от него и не вижда смисъл да го сменя. Ако имам Galaxy S4, то ъпгрейдът до Galaxy S5 е спорен. При Apple ъпгрейдът е просто ъпдейт и е адекватен за тези, които от 4 години чакат по-голям дисплей.

iOS 8 оправи редица бъгове от iOS 7. Нови функции там, нови функции тук. Нищо съществено, нищо кой знае какво. Aми вечно развиващата се Android? Операционната система се инспирира от iOS и вече е много модерна - цветна. Даже специална дума си имаме - Material Design. Напомня ми на “Retina” дисплея на Apple.

 

 

Втората причина е, че цените се повишават, но качеството и предлаганите функции не. Note серията преди беше синоним на понятието “иновация”, а сега новите екстри са просто... подобрени и доразвити стари. Изключваме Note Edge, чиито предимства сигурно и Samsung не може да формулира накратко.

Питам аз, а питайте се и вие: Какво толкова ми дава iPhone 6, което нямам с моя iPhone 5S? Какво толкова невиждано има в Galaxy S5? Колко голям е ъпгрейдът от LG G2 към G3?

По всичко личи, че и самите компании си осъзнават грешките и виждат, че хората вече не се връзват на осемядрените процесори и 41-мегапикселовите камери. Единственият производител, който тази година успя да постигне завиден успех, е китайската компания Xiaomi. Последните ще станат първи, казват старите хора. А Хюго Бара наистина го вярва. Той толкова вярва в успеха на компанията, че твърди, че до 10 години ще надмине Apple и Google. Защо не? Преди 5-6 години кой щеше да повярва, че Nokia няма да съществува? Преди 10 години кой щеше да повярва, че Apple ще прави смартфони и ще продава милиони за секунди?

2014-та определено е година, през която ъпгрейдът е тотално безсмислен. Дали 2015-та ще бъде по-адекватна? Предстои да видим. Вярвам, че през следващата година технологичните корпорации ще спрат да ни мислят за глупаци и ще започнат най-накрая да ни предлагат това, от което наистина имаме нужда. Това, което ще промени света, както го направи първият iPhone. Както го направи Windows. И много други.

Смятате ли, че има смисъл от ъпгрейд на хардуера всяка година? Отговорите очакваме в коментарите.

* Всички публикации отразяват личното мнение на съответния автор и не задължително това на HiComm. Изображение: Karlis Dambrans/Flickr

Тагове: