Ако следите технологичния пазар отблизо, няма как да не сте забелязали, че продажбите на таблети са далеч от отлични. След относително големия интерес в първите две години след излизането на първите съвременни таблети, продажбите започнаха да спадат с бавен, но сигурен ход. Далеч съм от мисълта, че таблетите са продуктова категория, умряла в зародиш. Напротив, тези междинни устройства могат да запълнят нишата между смартфоните и компютрите отлично и, макар да не вярвам, че някога ще достигнат популярността на първите, постепенно могат да започнат да изместват вторите за някои потребители. За да се случи това, концепцията на таблетите трябва да се промени с няколко идеи, но не и фундаментално.

 

Защо не използвам таблета си

Вече четири години използвам iPad 2, който вече е в отвратително физическо състояние и работи със скорост, на която не би завидял дори компютър, използван от лелка в държавна институция без антивирусен софтуер. Не това обаче е причината да използвам таблета си рядко. В случаите, когато искам да гледам видео или да чета по-дълго, предпочитам по-големия екран и съм склонен да жертвам секундите зареждане (и без това съм забравил за мултитаскинг с подобен хардуер). Не използвам таблета си, защото не усещам предимствата му и, най-вече, защото той не успя да създаде нужните навици в мен. Разбира се, не ангажирам никого с мнението си.

Когато работя, най-често използвам компютъра си. Когато гледам видеа и филми или играя игри, предпочитам телевизора и конзолата. Смартфонът е единственият компютър, който използвам на крак, но все по-често и вечер на дивана, със сутрешното и всички останали кафета и най-безсрамно по време на безинтересни социални контакти. Проблемът с таблета? Обикновено не го нося със себе си, а когато е близо до мен, предпочитам непосредствеността на смартфона, който сякаш винаги е по-близо.

Единствените приложения, които използвам често на iPad-а си, са Pocket, YouTube и браузъра. Не включвам специализиран софтуер за рисуване и чертане, защото осъзнавам колко е нишов характера му. Всички останали приложения не са много по-привлекателни на по-големия екран, което, в комбинация с производителността, ме отказва.

 

Статията продължава на следващата страница.

Между смартфон и таблет

Една от основните причини за слабите продажби на цялата продуктова категория е, че смартфоните станаха големи, мощни и бързи в същия момент, когато ултрабуците станаха леки, тихи, издръжливи и достъпни. Представяйки си таблетите между тях в главата на потенциалния купувач, няма как да не признаем, че гамата им от предимства е силно притисната както от смартфоните, така и от ултрабуците.

Никога не съм бил съгласен с мнението, че таблетите са уголемени смартфони. В последната година обаче осъзнавам, че в него има известен резон, а богатството от специализирани таблетни приложения не е толкова сериозно, колкото очаквах. Основната причина са ниските приходи, породени от малката потребителска база. Почти невъзможно е приложение, което работи само на таблет, да генерира сериозни приходи на авторите си. Геймингът на толкова голям екран изглежда удобен, но това не е така в повечето случаи. Таблетите са трудни и неловки за държане в игри с два стика, а в тези с по-специфична навигация е задължително да ги придържаме с една ръка или дори да разполагаме с равна повърхност.

 

Какво трябва да се промени

В актуалния си форм фактор, таблетите са повече от привлекателни. Нека приемем, че днешните интерфейси на iOS и Android за таблети са по-близо до смартфон, отколкото до десктоп. Смятам, че това трябва да се промени, макар и не твърде силно. Останах приятно изненадан от мултитаскинга на последния таблет на Samsung, който изпробвах, същото се отнася и за този в iOS 9, както и за клавишните команди, липсата на които винаги ме е спирала да пиша дълги текстове на iPad. Една от най-приятните новости в iOS 9 е, че с два пръста върху клавиатурата може да симулирате тракпад.

Вярвам, че Microsoft има най-разумната таблетна стратегия в момента. Windows таблетите използват пълна версия на платформата и могат да се комбинират повече от пълноценно с мишка и клавиатура. Не бих използвал Photoshop на Surface, но фактът, че мога да правя бързи корекции по файлове, е привлекателен. Мисля, че оптималното решение се намира някъде между iPad и Surface. Клавиатурата трябва да бъде опционална — вграждането й превръща таблета в ултрабук, а и в повечето случаи нямаме нужда от нея.

Стилусите трябва да се завърнат като стандартен аксесоар в комплекта и се надявам повече компании да последват примера на Samsung. Не за навигация или разпознаване на текст, а за скици, рисуване, анотиране, чертежи и други. Пръстът е най-прецизният посочващ инструмент, но не за всички цели.

Все още вярвам, че таблетите имат потенциал да се превърнат в пълноценни гейминг конзоли, но не съм сигурен как би се случило това. Добавянето на външен джойстик изглежда странно, но това вероятно е така, защото не сме видели много добри предложения.

Какво би ви накарало да си купите таблет днес?