Ясно е, че някои неща, които чуваме в процеса на търсенето на нова работа, не могат да се вземат на сериозно. Те са само част от „общите приказки“, които HR-ите си позволяват да казват, и реално намаляват шансовете ни да бъдем наети. Всички търсим откровеност, но не сме имунизирани срещу измама – понякога очевидна, понякога не, понякога прикрита под „невинното“ изпускане на важни факти за работата, която искаме. Време е да разберем кои са най-често срещаните лъжи – и как да реагираме правилно на тях.

Текст: Цветомира Панчева

 

„Ще ви имаме предвид в бъдеще“

Не, няма. Това е отказ и колкото и хубаво да звучи обещанието, че въпреки че в момента няма да получите позицията, все пак има шанс някога в бъдеще да бъдете предвидени за друга – дори още по-хубава, то е, казано просто, лъжа. Това не значи, че няма да запазят резюмето ви – на тях не им пречи да го държат някъде в архив, но едва ли ще прибегнат точно към този архив в следващия момент, в който им трябва ново попълнение към екипа.

Как да се справим? Може да се отговори спокойно, че това е чудесно, защото наистина мислите, че можете да допринесете много в компанията. Въпреки че отказът звучи категорично, не трябва да се приема като свършен факт. Има начин кандидатите за работа да останат свързани посредством мрежи за професионална комуникация с тези, които „дават“ работата. Можете да следите и какво се случва в самата компания, за да „напомните“ за съществуването си в правилния момент и да сте сред първите, посрещащи нова възможност.

 

Най-разпространените лъжи, които чуваме от интервюращите в търсенето на работа, водят към обезверяване и демотивация.

 

„Още не сме изяснили точните задължения, които ще има човекът на тази позиция, както и заплащането за нея“

Неприятно и непрофесионално изказване, което ще накара всеки здравомислещ човек да се запита: „Защо ми губят времето?“ За жалост подобни случки има много, а тази реплика най-често означава, че в мениджърския екип има неразбирателства по отношение на определения за позицията бюджет, както и за това, какъв човек им трябва в момента. С една дума, говорим за случай на „поставяне на каруцата пред магарето“. Би могло да означава и че самата позиция е несигурна, което не е добре.

 

 

Как да се справим? Възможен отговор е: „Благодаря за информацията. Нека отложим тогава разговора си за по-нататък, защото очевидно няма как да обсъдим в подробности позиция, която още не е установена.“ Това е най-подходящият начин да останете заинтересуван от евентуалното предложение на компанията, без обаче да се оставяте да ви баламосват или да хабите излишна енергия.

 

"Ще се свържем с вас" - на страница втора.

„При всички положения ще се свържем с вас, за да ви съобщим решението си.“

Статистиката сочи, че над 80% от компаниите така и не дават обратна връзка на хората, които са решили да не наемат – въпреки че са им обещали да им дадат отговор, дори той да е отрицателен. Този вид некомуникативност е много дразнеща и изнервяща за хората, които очак­ват с дни да разберат дали желаната от тях позиция все още е свободна и дали ще я получат.

Как да се справим? Ако чуете тази реплика на интервю и подозирате, че е неистинна, поискайте точен ден, в който да очаквате отговор, вземете контакт към компанията (в никакъв случай не си тръгвайте без него). Единственият начин да получите все пак обещаната обратна връзка от лъжливия интервюиращ е вие самите да я потърсите.

Все пак не започвайте да звъните по телефона във фирмата – комуникацията по мейл е за предпочитане и позволява все пак някакво запазване на достойнството ви. Няма нищо нередно в това, ако в уречения ден не получите отговор, да изпратите мейл с приятелски тон, за да попитате как се развива търсенето на човек за позицията, защото вие самите продължавате да имате интерес към нея. Въпреки че компания, която дори не си прави труда да пусне един шаблонен мейл, за да ви каже „Благодаря ви за отделеното време, но ще дадем работата на друг“, може би не си заслужава вниманието.

 

„Все още ни предстоят интервюта с други кандидати“

Докато има случаи, когато това си е истината, обикновено тази реплика говори, че не сте на първа позиция като кандидат за работата – че има някой с по-добро резюме например. А това е доста обезкуражаващо, казано меко. Усещането е, че човекът отсреща търси някой с доста по-перфектни данни от вас, може да бъде доста потискащо.

 

 

Как да се справим? Можете да демонстрирате амбицията си, като изразите желание да се подобрите като кандидат, така че да паснете идеално на позицията. Обикновено е достатъчно да попитате: „Имате ли някакви специфични въпроси към мен или притеснения относно квалификацията ми за позицията? Ще се радвам да ги разбера, за да мога да работя върху тях и да подобря представянето си, защото мисля, че съм идеален за работата.“ Няма нищо по-добро от директен въпрос и изискване на ясен отговор от хора, които изпращат смесени сигнали.

Съвети за по-добра комуникация: електронна поща

Тагове: