Новата студена война, обвита със силиций, се разгаря, като безспорното превъзходство на Китай в нововъзникващата парадигма, ръководена от изкуствен интелект, която позволява създаването на ново поколение продукти.

Докато САЩ и техните съюзници са твърдо решени да попречат на достъпа на Пекин до най-съвременните чипове, Пекин намира все по-креативни начини да заобикаля тези ограничения, като същевременно се опитва да увеличи собствения си капацитет.

Nikkei Asia съобщава, че през първата половина на 2024 г. Китай е похарчил 25 млрд. долара за оборудване за производство на чипове, което представлява нов рекорд. Нещо повече - глобалното пазаруване на Китай за специализирано оборудване за производство на чипове засенчва това, регистрирано от САЩ, Южна Корея и Тайван през първата половина на 2024 г., и то на кумулативна основа.

На по-подробно ниво на Китай се падат цели 49.9% от приходите на Tokyo Electron през тримесечието, приключващо през юни. По подобен начин ASML, Applied Materials, Lam Research и KLA получиха съответно 49%, 32%, 39% и 44% от общите си приходи през току-що приключилото тримесечие от безмилостното пазаруване в Пекин.

Изглежда, че Китай се запасява с критично важно оборудване за производство на чипове преди президентските избори в САЩ през ноември и свързаната с тях заплаха от значителна ескалация на свързаните със силиция санкции срещу Пекин.

В същия дух тази седмица Китай заплаши Япония с тежки икономически ответни мерки, ако тя продължи да ограничава продажбата и обслужването на оборудване, свързано с чипове, на китайски фирми, като обеща да лиши Токио от важни суровини и минерали, необходими за производството на автомобили. Имайте предвид, че понастоящем Пекин поддържа намаляващ монопол върху доставките на рядкоземни метали.

Разбира се, местните китайски чипове засега успяват да се справят с относително високия клас предложения на компании като TSMC, като по-голямата част от повишението на производителността на тези произведени в страната чипове се дължи на по-ефективния цялостен дизайн. Въпреки това все още не сме видели никакви потвърдени признаци за способността на Китай да произвежда масово чипове на под 7 nm възел.

Снимка: Unsplash

Виж още: Първият в света биопроцесор, изработен от човешка мозъчна тъкан, използва милион пъти по-малко енергия