Според Apple от стартирането на платформата с отворен код ResearchKit по-рано тази година над 100 000 участници вече споделят своите здравни данни с множество приложения, които изучават астма, диабет, рак на гърдата и други. В списъка с проучвания сега се включват аутизъм, епилепсия и меланом.
Университетът Дюк представи Autism & Beyond - приложение, което използва алгоритъм за откриване на емоция, за да следите видимите признаци за аутизъм при децата. Екипът иска да използва предната камера на iPhone, за да се види дали реакциите на потребителите от видеоклиповете могат да бъдат използвани, за да се направи ранна диагностика.
Друго приложение, от Орегонския здравен и научен университет, прави преглед на iPhone изображенията, за да се изучават бенки и меланом. Участници от всички части на света ще бъдат в състояние да допринесат за изследването, като документират растежа на бенките чрез снимки с течение на времето. Въз основа на тези колекции от фотографии ще се изгради алгоритъм, който потенциално ще открива меланом.
Университет „Джонс Хопкинс“ от своя страна е създал приложението EpiWatch, което вместо iPhone използва сензорите на Apple Watch, за да види дали те могат да предскажат и разкрият припадъци. Първата част от това проучване за епилепсия ще позволи на потребителите да осъществяват бърз достъп с едно докосване до приложението, което ще събира данни от акселерометъра и сензорите за пулс в часовника, докато едновременно се изпрати предупреждение до определен контакт или болногледач. EpiWatch ще води регистър на епилептичните припадъци, а също така ще позволи на пациентите да сравняват бележките с други участници в изследването.
Прочетете още: Intel иска да си партнира с Apple за предоставяне на чипове за следващото поколение iPhone