Австралийските сенатори приеха първия в света закон, който забранява на лица под 16 години да имат акаунти в социалните медии. Законодателството ще влезе в сила през ноември 2025 г.
То включва някои от най-строгите мерки за контрол на социалните медии в света и ще принуди платформите да предприемат разумни стъпки, за да гарантират, че са налице защити за проверка на възрастта. Законът ще накара платформи като TikTok, Instagram, Snapchat, Reddit и X да носят отговорност за глоби в размер до 50 млн. австралийски долара (25 млн. паунда), ако не спрат системно децата под 16 години да имат акаунти. Платформите ще разполагат с една година, за да измислят как да приложат забраната, преди глобите да влязат в сила.
През септември министър-председателят Антъни Албанезе заяви, че правителството му ще изпробва технология за проверка на възрастта, преди да забрани на децата да откриват акаунти в социалните медии. Тогава Meta, която е собственик на Facebook и Instagram и има самоналожена минимална възраст от 13 години, заяви, че иска да даде възможност на младите хора да се възползват от нейните платформи и да предостави на родителите инструменти, с които да ги подкрепят, „вместо просто да им прекъсне достъпа“.
Камарата на представителите на Австралия все още не е одобрила измененията, внесени от Сената, но това е формалност, тъй като правителството вече се е съгласило те да бъдат приети. В Обединеното кралство политиците обмислят подобна забрана.
Миналата седмица Питър Кайл, министър на науката, заяви пред Sky News, че иска регулаторният орган Ofcom да бъде „по-настойчив“, когато става въпрос за „гротескно“ поведение в социалните медии - включително и в случаите, когато тийнейджъри са загубили живота си.
Снимка: Unsplash
Виж още: Как да извлечем максимума от намаленията на „Черен петък“ със Samsung Galaxy Z Fold6 и Galaxy AI