Основателят на Microsoft, Бил Гейтс, не се притеснява, че Силицевата долина е станала дом на текстови приложения и мобилни игри, струващи милиарди долари. "Иновациите в Калифорния бележат абсолютен връх точно сега. Разбира се, половината от фирмите са глупави, и вие знаете, че две трети от тях ще фалират, но дузина от техните идеи, от които възникват, ще бъдат много важни“ казва Гейтс пред Rolling Stone в широко обхватно интервю, отнасящо се за правителственото наблюдение, финансовото неравенство, имиграционната реформа и реакциите срещу Силициевата долина.

Гейтс отговори на порицаващата статия на New York Times, според която Силициевата долина трябва да стимулира ярките умове да работят за решаване на проблемите на 20-годишните.
"Защо тези интелигентни, количествено обучени инженери, които биха могли да помогнат за лечение на рака, искат да работят над sexting приложения?", попита писателят Yiren Leu в уместно озаглавен материал "Младежкият проблем в Силициевата долина".

Важно е да се има предвид, че много от най-впечатляващите фирми в технологичната индустрия са били първоначално насочени към любителския начин на живота на (сравнително заможни) потребители. Facebook бе създаден, за да помогне на студентите в Харвард да разменят забавни снимки. Днес, Facebook значително повишава избирателната активност, донорството на орган и достъп до интернет в развиващите се страни.

Гейтс също говори по-важни политически теми, като описва настоящата имиграционна система на САЩ като "лудост". "Бих казал, че отношението към имигрантите е една от най-големите несправедливости, извършени от името на нашето правителство", изтъкна той. "Имаме 12 милиона души, живеещи в страх от произволни неща, които могат да им се случат."

Гейтс даде своето мнение и за Едуард Сноудън. На въпроса дали той е "герой", Гейтс каза: "Мисля, че той е нарушил закона, така че със сигурност няма да го характеризирам като герой."
Той също така не изразява толкова лошо предчувствие за правителствено наблюдение. "Трябва ли да има камери навсякъде по улиците? Моето лично мнение е, че да има камери в централните части на градовете е много по-добро нещо", каза той, нищо че системата от камери в Лондон е намалила дребната престъпност и че правителството има добра основа за разследване на сериозни заплахи за националната сигурност.

Гейтс остава оптимист: "Нашият модерен начин на живот не е политическо творение. През 1700г. всички са били ужасно бедни. Животът е бил кратък и брутален. Но това не е било, защото ние не сме разполагали с добри политици; имахме някои наистина добри политици", аргументира се той. „Това, което наистина вдигна човечеството от бедността са технологиите, от електричеството до генетичните изследвания. Иновацията е реален двигател на прогреса," допълни той.

 

Бил Гейтс: "Светът е по-добре от всякога".