Българският парламент прие промени в Закона за е-управлението, които изискват всичкият софтуер, написан за нуждите на държавните институции, да бъде с отворен код и да се депозира в свободно достъпни дигитални хранилища.

"Независимо от това, какъв софтуер поръчва и ползва правителството, той ще бъде видим и достъпен за всеки. В крайна сметка тези програми са платени с парите на данъкоплатците и те трябва както да виждат резултатите от тях, така и да могат да се възползват от тях", коментира Божидар Божанов, съветник към кабинета на заместник министър-председателя Румяна Бъчварова.

В коментара си той цитира текста от Закона за електронното управление, като акцентира върху член 58а, съгласно който при изготвянето на технически и функционални задания за обществени поръчки за разработване, надграждане и внедряване на информационни системи и електронни услуги, административните органи трябва да се съобразят с няколко изисквания.

Това е един находчив и умен ход, който трябва да бъде последван от повече страни по света, коментира The Next Web. По този начин ще се повиши сигурността, софтуерът ще може да бъде модифициран за различни нужди и ще се разчупи монополът на големите компании.

Виж още: Android устройства с чипове на Qualcomm имат проблем с криптирането