
Според доклад на Международната агенция по енергетика потреблението на електроенергия в центровете за данни ще се увеличи повече от два пъти до 2030 г. Основният виновник за това е изкуственият интелект.
Докладът обхваща настоящия енергиен отпечатък на центровете за данни и прогнозира бъдещите им нужди, което може да помогне на правителствата, компаниите и местните общности да планират инфраструктурата и внедряването на ИИ.
Моделите на МАЕ предвиждат, че през 2030 г. центровете за данни ще използват 945 тераватчаса (TWh), което е приблизително равно на настоящото годишно потребление на електроенергия в Япония. За сравнение, през 2024 г. центровете за данни ще консумират 415 TWh, което е приблизително 1,5% от общото потребление на електроенергия в света
Прогнозите са насочени предимно към центровете за данни, в които се изпълняват и други изчислителни задачи, различни от ИИ. Въпреки че агенцията е оценила дела на сървърите в центровете за данни, посветени на ИИ. Те установиха, че през 2024 г. сървърите за ИИ ще представляват 24% от търсенето на електроенергия за сървъри и 15% от общото търсене на енергия в центровете за данни.
Алекс де Врис, изследовател в Свободния университет на Амстердам и основател на Digiconomist, който не е участвал в доклада, смята, че това е занижена оценка. Докладът „е малко неясен, когато става въпрос конкретно за изкуствения интелект“, казва той.
Дори и при тези несигурности, „трябва да имаме предвид колко енергия в крайна сметка се консумира от всички тези центрове за данни“, продължава де Врийс. „Независимо от точния брой, става дума за няколко процента от глобалното ни потребление на електроенергия“.
В доклада на МАЕ се посочва, че САЩ, Европа и Китай са отговорни общо за 85% от настоящото потребление на енергия в центровете за данни. От прогнозирания ръст на потреблението развиващите се икономики ще имат дял от около 5% до 2030 г., докато развитите икономики ще имат дял от над 20%.
Държавите изграждат електроцентрали и модернизират електрическите мрежи, за да посрещнат прогнозираното търсене на енергия за центровете за данни. Но според оценките на МАЕ свързването на 20 % от планираните центрове към мрежата може да се забави.
Авторите пишат, че прогнозите са съпроводени с несигурност, отчасти защото не е ясно до каква степен хората ще използват приложения с изкуствен интелект в бъдеще. Освен това центровете за данни събират и отчитат потреблението на енергия по ограничен начин.
Увеличаването на потреблението на електроенергия в центровете за данни „може да представлява сериозен риск за способността ни да постигнем целите си в областта на климата“, казва де Врис. Въпреки че две трети от планирания капацитет за производство на електроенергия ще бъде от възобновяеми източници, МАЕ съобщава, че новите газови централи в САЩ също ще доведат до увеличаване на капацитета за производство на електроенергия от природен газ. „Ще увеличим зависимостта си или поне ще разширим зависимостта си от изкопаеми горива“, добавя де Врис.
Потреблението на електроенергия и прогнозираният му ръст не са еднакви в световен мащаб. В доклада на МАЕ се описва, че компаниите са склонни да изграждат центрове за данни в концентрирани клъстери, което може да натовари местните мрежови системи.
Снимка: Unsplash
Виж още: Redmi Note 14 Pro+ 5G – Трябват ни повече такива смартфони (РЕВЮ)