OpenAI предлага ChatGPT на стационарни телефони, макар засега само в САЩ; трябва само да наберете 1-800-CHATGPT. Може би си мислите: „Кой използва стационарни телефони през 2024 г.?“. Изненадващо е, че около 25% от възрастните в САЩ все още имат стационарни телефони (макар че ако говорим за реалните потребители, този брой спада до едва 5%), като най-склонната група, която ги използва, са възрастните хора.
Главният продуктов директор на OpenAI Кевин Уейл казва, че това е „следващата стъпка“ в превръщането на „изкуствения общ интелект в полезен за цялото човечество“. Ако се намирате в САЩ, можете да получите 15 минути безплатни разговори всеки месец, въпреки че може да се прилагат стандартните такси на оператора.
И така, как звучи ChatGPT по телефона? Според TechCrunch звукът е идентичен с този на Advanced Voice Mode. За контекст, OpenAI пусна Advanced Voice за потребителите на ChatGPT Plus и Team още през септември.
Функцията предлага по-естествени разговори в реално време, позволява ви да прекъсвате по всяко време и разпознава и реагира на емоциите ви. Тя обаче генерира противоречия, когато потребителите забелязаха, че един от гласовете звучи много подобно на холивудската суперзвезда Скарлет Йохансон.
Наред с ChatGPT на стационарни телефони, изкуственият интелект вече е достъпен и в WhatsApp. Там той работи точно както обикновеното приложение ChatGPT, като ви позволява да провеждате разговори тип „въпроси и отговори“. Ще бъде любопитно да видим колко хора ще го приемат, особено след като WhatsApp вече има свой собствен езиков модел от Meta.
Големите технологични компании влагат огромни суми пари в обучението на моделите си за изкуствен интелект, а те консумират тонове енергия. Когато става въпрос за големи езикови модели, насочени към потребителите, OpenAI е ясен лидер. Остава да видим дали и други конкуренти ще последват този ход „да пренесем големите езикови модели на стационарните телефони“.
Що се отнася до разходите, изчислява се, че за обучението на голям езиков модел като GPT-4 се изразходват между 51 773 и 62 319 мегаватчаса (MWh) електроенергия, което е около 40 пъти повече от GPT-3, за който са използвани малко под 1300 MWh. Това огромно потребление на енергия породи опасения относно въздействието на изкуствения интелект върху околната среда.
В допълнение към енергията обучението на тези модели изисква значителни финансови инвестиции. Разходите включват амортизацията на хардуера и потреблението на енергия за периода на обучение на модела.
Снимка: Unsplash
Виж още: Това е вторият хуманоиден робот, който е нает на платена работа