Европейският парламент (ЕП) гласува да амнистира Едуард Сноудън, бившия правителствен служител на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ, който разкри в дълбочина програмите за наблюдение от страна на САЩ през 2013 г.
Чрез 281 (от 285) гласа ЕП препоръча на 28-те членки на ЕС да "премахнат наказателните обвинения срещу Едуард Сноудън, предоставяйки му защита и следователно поставяйки пречка за екстрадиция или предаване от трети лица, признавайки статута му на разобличител и международен правозащитник".
Важно е да се отбележи, че това не е правно обвързващо гласуване, т.е. Сноудън не може веднага да пътува в държавите от ЕС. Това гласуване просто отваря възможност за страните от ЕС да го амнистират, а също така оказва натиск върху други държави, които все още искат да го преследват (като САЩ), за да го обвинят в престъпления.
Но всички държави в ЕС имат договор за екстрадиране със САЩ и както е посочено от The Daily Dot, противодействието на този договор ще бъде смел и шокиращ ход.
В своя Twitter профил Сноудън казва, че: „Това не е удар срещу правителството на САЩ, а е подадена ръка от приятели. Това е шанс да продължим напред." Той също така нарича хода на ЕП "променящ играта".
This is not a blow against the US Government, but an open hand extended by friends. It is a chance to move forward. pic.twitter.com/fBs5H32wyD
— Edward Snowden (@Snowden) October 29, 2015
Правителството на САЩ отговори: "Нашата позиция не се е променила. Г-н Сноудън е обвинен в изтичане на класифицирана информация и е изправена пред углавно престъпление тук, в Съединените щати. Като такъв той трябва да се завърне в САЩ възможно най-скоро, където ще му бъде предоставен пълен съдебен процес."
Не се знае какъв ще е следващият ход на Сноудън, но най-вероятно той няма да поеме риска да пътува в ЕС поне засега. Той живее в Русия от три години, където му беше предоставено убежище.
Прочетете още: Европейският парламент прие закон, с който слага край на таксите за роуминг от юни 2017