Според ново проучване доверието в изкуствения интелект вместо в реалния изглежда атрофира уменията за критично мислене на хората.

Както отбелязват хората от 404 Media, ново изследване на Карнеги Мелън и Microsoft - същата компания, която инвестира близо 14 милиарда долара в OpenAI и по същество субсидира производителя на ChatGPT - показва, че колкото повече хора използват изкуствен интелект, толкова по-малко критично мислене правят.

„Използвани неправилно, технологиите могат да доведат и водят до влошаване на когнитивните способности, които би трябвало да бъдат запазени“, пишат изследователите в статията. „Основната ирония на автоматизацията е, че като механизирате рутинните задачи и оставяте обработката на изключенията на човека, вие лишавате потребителя от рутинните възможности да упражнява преценката си и да укрепва когнитивната си мускулатура, което го оставя атрофиран и неподготвен, когато изключенията възникнат.“

Изследователският екип е провел проучване сред 319 „работещи със знания“ - основно хора, които решават проблеми в работата си, въпреки че определенията варират - за опита им с използването на продукти с генеративен изкуствен интелект на работното място.

От социални работници до хора, които си изкарват прехраната с писане на код, всички анкетирани професионалисти бяха помолени да споделят три реални примера за това кога са използвали инструменти на ИИ на работното си място и колко критично мислене са използвали при изпълнението на тези задачи. Общо над 900 примера за използване на ИИ на работното място бяха споделени с изследователите.

Констатациите от тези примери бяха поразителни: като цяло тези, които се доверяват на точността на инструментите за ИИ, се оказват с по-малко критично мислене, докато тези, които се доверяват по-малко на техниката, използват повече критично мислене, когато се връщат назад към резултатите от ИИ.

„Данните показват промяна в когнитивните усилия, тъй като работещите с познания все повече преминават от изпълнение на задачи към надзор, когато използват ИИ“, пишат изследователите. „Изненадващо е, че макар ИИ да може да подобри ефективността, той може също така да намали критичната ангажираност, особено при рутинни задачи или задачи с по-нисък риск, при които потребителите просто разчитат на ИИ, което поражда опасения относно дългосрочната зависимост и намаляването на самостоятелното решаване на проблеми.“

Това не е много изненадващо. Нещо, което сме наблюдавали в много области - от самоуправляващите се превозни средства до внимателното разглеждане на новинарски статии, изготвени от ИИ - е, че хората бързо преминават на автопилот, когато трябва да наблюдават автоматизирана система, като често допускат грешки.

Изследователите установяват, че използването на ИИ също така възпрепятства творчеството, тъй като работниците, използващи инструменти на ИИ, създават „по-малко разнообразен набор от резултати за една и съща задача“ в сравнение с хората, които разчитат на собствените си познавателни способности.

Както посочват учените, участвали в проучването, отдавна съществуват опасения относно „прехвърлянето“ на когнитивни задачи върху новите технологии. От калкулаторите до GPS картите много нови технологии са подпомагали ежедневните задачи, като са поемали основната работа - но този път, ако се вярва на изследователите, може да се окаже, че сме се доверили прекалено.

Снимка: Unsplash

Виж още: Геймърска мечта: AMD работи по Radeon RX 9070 XT с 32GB видеопамет

 

Още от Tech