Ето една допълнителна мотивация за всички, които искат да откажат цигарите като част от новогодишните си решения. Публикувано тази седмица изследване показва, че всяка изпушена цигара съкращава живота ви с близо половин час.

Изследването е проведено от учени от Университетския колеж в Лондон и представлява актуализация на предишна оценка на това колко вредно за живота може да бъде пушенето на цигари. Въз основа на по-нови данни те са изчислили, че една цигара ще съкрати живота на средностатистическия човек с около двадесет минути. Резултатите подчертават значението на възможно най-ранното отказване от тютюнопушенето, казват изследователите.

Множество изследвания и трагични анекдоти потвърждават смъртоносността на пушенето на цигари. Тютюнопушенето може да увреди почти всички органи и да повиши риска от животозастрашаващи здравословни проблеми като емфизем, сърдечни заболявания, рак на белите дробове и устата и др. Но изследователите от UCL искаха да определят по-добре вредата от тютюнопушенето върху продължителността на живота ни, като използват най-актуалните налични данни.

Проучване, проведено през 2000 г. сред британски пушачи, показва, че всяка цигара отнема средно около 11 минути от живота на човека. Тази оценка обаче се основава на предположения, изведени от данни само за мъже, като например проучвания, които проследяват средната възраст на мъжете пушачи при смъртта им в сравнение с непушачите. Този път изследователите от Калифорнийския университет са успели да анализират данни и от жени пушачи във Великобритания. Те са анализирали и по-нови данни за смъртността на британските мъже заедно с данни за това колко цигари дневно пушат средно хората днес.

Като цяло след коригиране на други фактори като благосъстоянието на човека, изследователите изчисляват, че хората, които никога не са спирали да пушат, са загубили 10 - 11 години от продължителността на живота си в сравнение с непушачите - повече от предишната оценка за 6.5 загубени години живот. Те също така са изчислили, че всяка цигара отнема средно 20 минути живот - 17 минути за мъжете и 22 минути за жените.

Изследователите отбелязват, че повечето от тези откраднати минути са от средната и по-здравата възраст на човека, а не в края на живота му. С други думи, пушачите вероятно изпитват обичайните здравословни проблеми на стареенето за същата продължителност, но достигат този етап по-рано. Като пример изследователите подчертават, че 60-годишен пушач, който пуши цял живот, се очаква да има типичното здраве на 70-годишен непушач.

Констатациите все още зависят от някои предположения за вредата от пушенето на цигари - вреда, която не е разпределена равномерно между всички. Например не всеки пушач ще развие рак на белия дроб. Цигарите в наши дни съдържат и по-малко катран, отколкото преди десетилетия, така че пушачите днес може да са изложени на по-малко токсини, отколкото преди. Въпреки това изглежда, че цигарите с ниско съдържание на катран не намаляват значително риска от рак или други проблеми (една от причините за това може да бъде, че пушачите често поемат повече въздух, за да получат повече никотин).

За щастие хората като цяло пушат по-малко от всякога, което допринася за намаляване на случаите на рак и смъртност. Въпреки това се смята, че тютюнопушенето и пасивното пушене все още са причина за близо половин милион смъртни случая само в САЩ всяка година. Въпреки че вредите от тютюнопушенето могат трайно да съкратят живота ви, все пак си струва да се откажете от пушенето, независимо на колко години сте, казват изследователите. Но колкото по-рано откажете цигарите, толкова по-добре ще е за вас.

Снимка: Unsplash

Виж още: Microsoft Edge изпраща 2024 г. с някои впечатляващи статистически данни