През последната година Meta направи своя асистент с изкуствен интелект толкова широко разпространен в приложенията си, че е почти трудно да се повярва, че Meta AI е само на една година. Но една година след пускането му на пазара на последното издание на Connect, компанията обогатява Meta AI с множество нови функции с надеждата, че повече хора ще намерят асистента му за полезен.

Една от най-големите промени е, че потребителите ще могат да провеждат гласови разговори с Meta AI. Досега единственият начин да говорите с Meta AI беше чрез умните очила Ray-Ban Meta. И подобно на миналогодишното представяне на Meta AI, компанията използва група известни личности за промяната.

Meta AI ще може да възприема гласовете на Awkwafina, Джуди Денч, Кристен Бел, Джон Сина и др. в допълнение към няколко по-общи гласове. Компанията се надява, че знаменитостите ще убедят потребителите в новите способности на Meta AI, но си струва да се отбележи, че тя тихомълком прекрати дейността на своите чатботове със знаменитости, които стартираха на миналогодишното изложение Connect.

В допълнение към поддръжката на гласов чат Meta AI получава и нови възможности за изображения. Meta AI ще може да отговаря на заявки за промяна и редактиране на снимки от текстови чатове в Instagram, Messenger и WhatsApp. Компанията казва, че потребителите могат да поискат от AI да добави или премахне обекти или да промени елементи на изображението, като например да смени фон или елемент от облеклото.

Новите възможности се появяват заедно с най-новия модел Llama 3.2 на компанията. Новата итерация, която се появява едва два месеца след пускането на Llama 3.1, е първата, която има зрителни способности и може да „преодолее пропастта между зрението и езика, като извлича детайли от изображението, разбира сцената и след това съставя едно или две изречения, които могат да се използват като надпис на изображението, за да се разкаже историята“. Llama 3.2 е на конкурентно ниво в „разпознаването на изображения и редица задачи за визуално разбиране“ в сравнение с подобни предложения от ChatGPT и Claude, казва Meta.

Социалната мрежа тества други, потенциално противоречиви начини за въвеждане на изкуствен интелект в основните функции на основните си приложения. Компанията ще пробва функции за превод, генерирани от ИИ, за макари с „автоматично дублиране и синхронизиране на устните“. Според Meta това „ще симулира гласа на говорещия на друг език и ще синхронизира устните му, за да съответстват“. Тя ще пристигне първо за видеоклиповете на някои създатели на съдържание на английски и испански език в САЩ и Латинска Америка, въпреки че компанията не е споделила подробности за сроковете на внедряване.

Снимка: Unsplash/Meta

Виж още: Седмица бързо ходене, тенис и здрав сън с новия Huawei Watch GT 5