Един ден не толкова далеч в изследователска лаборатория близо до Санта Барбара, в подземията на Кремъл или в тайно съоръжение в китайските планини всичко ще започне: внезапното разкриване на световните тайни. И държавни, и потребителски.

Анализаторите на киберсигурността наричат ​​това Q-Day - деня, в който някой успее да създаде квантов компютър, който може да разбие най-широко използваните форми на криптиране. Тези математически задачи пазят интимните данни на човечеството в безопасност от десетилетия, но в Q-Day всичко може да стане уязвимо за всички: имейли, текстови съобщения, анонимни публикации, хронология на местоположенията, биткойн портфейли, полицейски доклади, болнични досиета, електроцентрали, цялата глобална финансова система.

„Играем на руска рулетка“, казва Микеле Моска, който е съавтор на най-новия доклад „Квантова хронология на заплахите“ от Global Risk Institute, който оценява колко време ни остава до този крайъгълен камък при информационните технологии.

„Вероятно ще спечелите, ако играете само веднъж, но това не е добра игра, с която изобщо да се занимавате.“

Когато Моска и колегите му анкетираха експерти по киберсигурност миналата година, прогнозата беше отрезвяваща: шанс едно към три Q-Day да се случи преди 2035 г. А шансовете това вече да се е случило тайно? Някои хора, цитирани като анонимни източници в нова статия на специализирания сайт Wired, изчисляват опасността на 15 процента - приблизително толкова, колкото бихте получили от едно завъртане на барабана на револвера.

Казвайки всичко това, не трябва да забравяме някои ключови положения, които все още са валидни с пълна сила:

- Все още не са написани функционални и практически квантови програми. Досега всичко е експериментално и предполагаемо.

- Изследователите работят върху това в продължение на 20 години и рекламират тези и други фантастични твърдения с идеята, че това е съвсем зад хоризонта. Вероятната причина за това повече от всичко е нуждата им от продължаващо финансиране.

- Способността подобен технически капацитет да бъде използван за тази цел вероятно ще бъде контролирана от шепа избрани.

- Ако някой ден квантовите компютри могат да разбият криптирането, това означава, че човек трябва да бъде достатъчно добре обучен, за да го направи. Това означава, че подобни атаки могат лесно да бъдат открити и смекчени.

- Идеята, че голяма държава би запазила тази способност скрита, също изглежда абсурдна, като се има предвид, че в Щатите повечето изследвания са публични, а от китайска страна Комунистическата партия обича да се хвали с разработването на оръжия - тя наскоро показа подводен нож за кабели и това е оръжие, което при подобна обосновка трябва да се пази в тайна, докато не бъде използвано.

- Пренебрегвайки всичко по-горе, този риск все още може да бъде смекчен чрез промяна на протоколите за достъп, оторизация и т.н.

С други думи, това може да е проблем в даден момент, но ако или когато е или стане достатъчно близо, за да бъде действителна заплаха, технологичните експерти могат да пуснат различни подходи, които могат да я смекчат. Или както гласи старата технологична максима - ако е създадено от човек, може да бъде хакнато от човек.

Снимка: Unsplash

Виж още: SpaceX разкри подробности за първата мисия на астронавти до полюсите на Земята