Очаква се Китай да се пребори с предстоящите тарифи на американския президент Доналд Тръмп, като понижи ценовата оценка на продуктите, произведени в страната, и намали влиянието на американските стоки на местна почва. Изглежда, че предстоящата търговска война между САЩ и Китай ще доведе до радикална промяна в политиките, особено в цените, предвид факта, че и двете страни са решени да предприемат мерки, които в крайна сметка ще попречат на развитието и просперитета на участващите държави. След като Доналд Тръмп официално стана новоизбран президент, новините около неговата „тарифна политика“ се разпространиха из целия интернет и изглежда, че Китай ще възприеме подобна стратегия според нов доклад на DigiTimes Asia, където местното правителство планира да „засили“ вътрешното производство.
Вече е известно, че Министерството на финансите на Китай е представило предложение, което позволява на Китайската народна република да предоставя 20% отстъпка от цената на произведените в страната продукти за официална употреба. Това означава, че всички стоки, произведени в Китай, ще получат 20% отстъпка при оценката на цените, но критичният момент, който трябва да се отбележи тук, е, че това се отнася само за държавните покупки, така че местната потребителска индустрия няма да има ефект, което несъмнено е правилна стъпка към насърчаване на вътрешното производство.
Друг интересен факт е, че тази политика се отнася само за промишленото производство и няма да засегне други потребителски отрасли. Това означава, че решението е насочено към американски компании като Intel, AMD и NVIDIA, които имат утвърдена потребителска база в Китай. Местните компании, които получат такъв стимул, със сигурност ще стимулират производството и иновациите, като в крайна сметка ще ограничат влиянието на американските продукти в Китай и ще противодействат на „тарифната“ политика на Тръмп.
Макар че китайските компании все още трябва да наваксат технологичното превъзходство в сравнение с колегите си в САЩ, все пак се наблюдава приличен напредък. Фирми като Huawei, SMIC и Xiaomi постигнаха значителен напредък през последните няколко години, а в някои сегменти достигнаха еквивалентност с тази на американските продукти, така че може да се каже, че вътрешното производство в Китай ще се повишава в бъдеще, което поставя под въпрос дали тарифната политика на Тръмп изобщо ще проработи.
В разгара на политическите различия потребителският сегмент ще бъде най-много притеснен от подобни решения и в крайна сметка цената ще трябва да бъде платена от крайния потребител.
Снимка: Unsplash
Виж още:Служител на OpenAI твърди, че компанията е достигнала митичния общ изкуствен интелект