Русия очевидно е поискала Apple да съхранява потребителски данни на iCloud, свързани с руски граждани, на сървъри в страната. Apple изглежда е отказала да се съобрази, твърди новинарски доклад на Interfax.

В резултат съдът глоби Apple с 2 милиона рубли (на стойност приблизително 34 000 долара) за неспазване на изискването. Руските съдилища все повече се сблъскват с (предимно базирани в САЩ) големи технологични компании по въпроси, свързани с цензурата на съдържанието и контрола на данните през месеците, откакто страната нахлу в Украйна.

Докато Apple изглежда не се съобрази с волята на Русия потребителските данни да бъдат физически разположени в нейните граници, тя беше готова да работи с Китай, за да направи нещо подобно.

Apple управлява приблизително дузина собствени центрове за данни по целия свят; няколко в САЩ, един в Дания и няколко в Китай. Данните от iCloud също се съхраняват (криптирани) в облачни услуги за съхранение на трети страни, като Google Cloud (твърди се, че Apple е най-големият облачен клиент на Google, съхранявайки над 8 екзабайта данни на своята платформа) и Microsoft Azure.

След промените в местното законодателство през 2016 г. Apple вече хоства всички iCloud данни на китайски потребители в китайски центрове за данни, управлявани от GCBD, като отчасти използва облачната услуга на държавната China Telecom. Apple твърди, че контролира ключовете за криптиране за всички данни, съхранявани там, и китайското правителство няма достъп.

Въпреки това Apple многократно е критикувана за решението от защитниците на поверителността, които твърдят, че географската близост е достатъчна, за да улесни китайското правителство да прихваща комуникациите с данни iCloud.

Възможно е една от причините, поради които Apple възразява срещу Русия, да е, че Русия е поискала по-инвазивни политики за управление, с които компанията не се е чувствала удобно. Apple все още не е коментирала доклада.

Снимка: Unsplash

Виж още: Apple Car: без волан и педали и все още доста далеч на хоризонта