Въпреки че можем да направим всичко възможно, за да гарантираме, че устройствата ни са максимално сигурни, понякога някои неща са извън нашите ръце. Киберпрестъпниците очевидно прибягват до всички подходящи трикове, за да се възползват от невинни потребители на мрежата, а напоследък се насочват към клиентите на Gmail, като използват изкуствен интелект за създаване на реалистични телефонни обаждания и изпращане на привидно легитимни имейли.

След тези реалистични телефонни обаждания се изпраща имейл, който подтиква потребителите към уебсайт, който привидно изглежда идентичен с уебсайта на Google. Връзката обаче всъщност е измамна и ако този линк бъде натиснат, тогава хакерите имат възможност да извършат кражба на самоличност, финансови средства и информация.

Спенсър Старки, вицепрезидент на компанията за киберсигурност SonicWall, заяви, че компании като Google трябва да са нащрек, за да гарантират сигурността на своите потребители.

„Киберпрестъпниците непрекъснато разработват нови тактики, техники и процедури за използване на уязвимости и заобикаляне на механизмите за сигурност, а компаниите трябва да могат бързо да се адаптират и да реагират на тези заплахи. Това изисква проактивен и гъвкав подход към киберсигурността, който включва редовни оценки на сигурността, разузнаване на заплахите, управление на уязвимостите и планиране на реакцията при инциденти", казва експертът.

Още през май 2024 г. ФБР издаде предупреждение за нарастващата заплаха киберпрестъпниците да използват изкуствен интелект в измамите си, за да затруднят потребителите да ги открият. Робърт Трип от ФБР заяви тогава: „Измамниците използват ИИ, за да създават изключително убедителни гласови или видеосъобщения и имейли, за да осъществяват измамни схеми както срещу физически лица, така и срещу предприятия".

Според него тези сложни тактики могат да доведат до опустошителни финансови загуби, увреждане на репутацията и компрометиране на чувствителни данни. ФБР също така предупреди потребителите винаги да бъдат бдителни, за да не станат жертва на тези измами.

„Бъдете внимателни към спешните съобщения, в които се искат пари или удостоверителни данни. Предприятията трябва да проучат различни технически решения, за да намалят броя на фишинг и социално инженерство имейли и текстови съобщения, които стигат до служителите им“, се посочва на уебсайта.

„Освен това предприятията трябва да съчетаят тази технология с редовно обучение на служителите и работниците за опасностите от фишинг и социално инженерство и за важността на проверката на автентичността на цифровите съобщения, особено на тези, които изискват чувствителна информация или финансови транзакции.“

Снимка: Pexels

Виж още: Учени препрограмираха генетичен код, за да създадат революционен синтетичен организъм