Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс изнесе водеща лекция в последния ден на срещата на върха в Париж за действия в областта на изкуствения интелект, в която представи няколко ключови идеи за стратегията на администрацията на Тръмп по отношение на технологията. По време на речта си Ванс се съсредоточи върху възможностите, които носи ИИ, и върху това, че Белият дом ще продължи да подкрепя технологията чрез своите политики.

„Съединените американски щати са лидер в областта на ИИ и нашата администрация планира да запази това. САЩ притежават всички компоненти в пълната ИИ система, включително усъвършенстван дизайн на полупроводници, гранични алгоритми и, разбира се, трансформационни приложения“, заяви вицепрезидентът. „Сега изчислителната мощност, която този стек изисква, е неразделна част от напредъка на технологията на ИИ и за да запази предимството на Америка, администрацията на Тръмп ще гарантира, че най-мощните системи за ИИ се изграждат в САЩ с чипове, проектирани и произведени в САЩ.“

Това изявление е добра новина за индустрията, още повече, че Тръмп вече се противопостави на Закона за чиповете по време на кампанията си. Това е в допълнение към закона, който в момента си проправя път през Конгреса на САЩ и който би предоставил данъчни облекчения на проектантите и производителите на чипове, като по този начин би спомогнал за стимулиране на иновациите в областта на полупроводниците в страната. Ванс добави, че Вашингтон вече работи по стратегия за изкуствения интелект, която ще премахне прекалено предпазливите регулации, като същевременно ще остане полезна за американската общественост.

Ванс покани други държави да си партнират със САЩ и също така ги приветства да повторят тази политика. Но той също така разкритикува регулациите на Европейския съюз - по-специално Закона за цифровите услуги и GDPR, - които нарече „обременяващи международни правила“. Вицепрезидентът заяви, че те налагат прекомерни правни разходи на по-малките фирми и задушават свободата на словото, като пречат на възрастен човек да „получи достъп до мнение, което правителството смята за дезинформация“. Той също така наблегна на нуждата на ИИ от електричество, като заяви, че той се нуждае от висококачествени полупроводници и надеждни източници на енергия, но че много държави избират да деиндустриализират, като същевременно премахват стабилните източници на енергия от своите мрежи.

Снимка: Unsplash

Виж още: Забравете смартфоните, предпочитаният екран за YouTube е телевизионният

Още от Tech