В средата на юни дойде важна новина за бъдещето на сменяемите батерии в смартфоните. Този доклад беше посветен на гласуването на Европейския парламент за приемане на закон, който задължава производителите на всички устройства, захранвани с батерии, включително смартфони, да предлагат лесно заменяеми батерии.

Тази седмица Европейският съвет официално одобри новия регламент. Сега остава само Европейският съвет и Парламентът да подпишат документа. След като го направят, часовникът ще започне да тиктака: всеки производител, който иска да продава телефони в ЕС, трябва да гарантира, че тези телефони ще имат сменяеми батерии до 2027 г.

Телефони със сменяеми батерии: какво означава този закон?

Очевидно Европейският съвет има юрисдикция само в държавите членки, така че този закон няма да има техническо въздействие в никоя друга част на света.

Това обаче не означава кой знае какво в голямата картина на нещата. Компании като Samsung, Google, Apple и т.н. не разработват устройства, предназначени за Европа. Apple например няма да създаде европейски iPhone със сменяема батерия и такъв за Съединените щати без такава. С други думи, този закон ще промени всички iPhone-и. Той ще промени и всички таблети, лаптопи, електромобили, електрически велосипеди и всичко останало с акумулаторна батерия.

Гратисният период от сега до 2027 г. има за цел да даде на производителите на оригинално оборудване достатъчно време да преработят своите продукти. Този нов закон гласи, че потребителите трябва да могат да сменят батерията на телефона си без специални познания или инструменти. Тъй като днес почти всички смартфони са проектирани като "стъклен сандвич", който разчита на широко използване на лепила, самите основи на проектирането на телефони от компаниите ще трябва да се променят.

Все още е твърде рано да се каже как този закон ще промени iPhone, Galaxy S, Pixel и т.н. Те обаче ще се променят в отговор на този регламент, което е огромна новина.

Този закон има за цел да принуди производителите да създадат кръгова икономика за батериите. "Кръгова икономика" означава модел на производство, при който вложените в него ресурси се рециклират или използват повторно във възможно най-голяма степен. В един перфектен свят ресурсите, необходими за създаването на смартфон, ще бъдат набавяни на 100% от по-стари смартфони, така че никога няма да се налага да се използва нищо ново. Очевидно е, че постигането на 100% е практически невъзможно, но приближаването до 100% е много реалистична цел.

Ето и някои други правила, които новият закон обхваща, свързани с телефоните със сменяеми батерии:

Събиране на отпадъци: До края на 2027 г. производителите на оригинално оборудване ще трябва да съберат 63% от преносимите батерии, които обикновено отиват на сметището. До края на 2030 г. този дял трябва да достигне 73%.

Оползотворяване на отпадъците: До края на 2027 г. ще трябва да се постигне 50% възстановяване на литий от отпадъчни батерии. До края на 2031 г. то трябва да достигне 80%, което означава, че 80% от лития в батерията може да бъде възстановен и използван за нови батерии.

Минимални количества за рециклиране: Индустриалните батерии, батериите за SLI и батериите за електрически превозни средства ще трябва да се състоят от определени проценти рециклирано съдържание. Първоначално това ще бъде 16% за кобалта, 85% за оловото, 6% за лития и 6% за никела.

Ранна цел за ефективност на рециклирането: Никел-кадмиевите батерии трябва да имат цел за ефективност на рециклирането от 80% до края на 2025 г. Всички останали батерии трябва да имат цел за 50% ефективност на рециклиране до 2025 г.

Снимка: Unsplash

Виж още: Сайтовете с еротично съдържание вече ще изискват доказателство за пълнолетие