
Манията за изкуствен интелект няма да изчезне скоро. Тя само се разпростира върху повече индустрии и се възприема от по-широка аудитория и институции. Компаниите все по-често търсят начини за включване на технологии, които да помагат за изпълнението на ежедневни, рутинни задачи. Не само технологичните гиганти все по-често я избират, но и правителствените агенции. Сега изглежда, че полицейските управления в САЩ също използват инструменти на изкуствения интелект, за да действат под прикритие в цифровото пространство. Твърди се, че полицейските управления в страната използват агенти с ИИ, подобни на хора, които общуват онлайн, за да залавят нарушители.
Точно когато си мислехме, че сме видели достатъчно изкуствен интелект, се появиха още инициативи, движени от технологията, които са нови и уникални по своята цел. Според доклад на 404Media американските правоприлагащи органи вече прибягват до Overwatch - инструмент за изкуствен интелект, разработен от Massive Blue, който е предназначен за създаване на реалистични виртуални агенти, които могат да взаимодействат с хората в цифрова среда. Тези ботове се използват за директен контакт с хората в платформите на социалните медии и в текстовите съобщения.
ИИ агентите взаимодействат със заподозрените, като изграждат доверие чрез взаимодействие и извличат информация, която може да послужи като доказателство срещу престъпление. По време на този процес не се разкрива, че взаимодействието е фалшиво или се извършва от правоприлагащите органи. Макар че целта на тази "ИИ личност" е да събира доказателства и е предназначена да се насочи към сериозни извършители на престъпления като например трафиканти на хора, се казва, че системата се използва и за комуникация с радикални активисти или дори с протестиращи колежани.
Твърди се, че Massive Blue предлага технологията на правоприлагащите органи с няколко ключови приложения за нея, включително училищна сигурност, предотвратяване на трафика на хора и др. Въпреки че компанията представя Overwatch като решение за борба с престъпността, изглежда, че досега не са известни арести с предоставените доказателства. Възможно е агенциите да пазят информацията в тайна или технологията все още да е във фаза на тестване.
Макар да наблюдаваме нарастваща тенденция правоприлагащите органи да използват изкуствен интелект за наблюдение и за осигуряване на обществена безопасност, това повдига въпроси относно етичната граница, която може да бъде пресечена в резултат на по-широкото приемане, особено ако технологията се използва срещу протестиращи и активисти.
Снимка: Unsplash
Виж още: Бъг в Outlook Classic заплашва да стопи процесора при писането на просто писмо