Дефектните или износени твърди дискове обикновено съдържат много ценни данни, записани върху тях. Но те се състоят и от ценни материали, като алуминиеви плочи, неодимови магнити и шаси от неръждаема стомана, само за да назовем някои от тях. Затова, вместо да ги раздробява, за да унищожи данните, Microsoft изобрети роботи, които ги разглобяват, потенциално с милиони, за да рециклират тези ценни материали.
На събитието 2022 Global Hackathon екип, ръководен от Ранганатан Срикант, създаде роботи, които разглобяват твърди дискове, унищожават данните, като унищожават плочите, и рециклират останалите части, за да извлекат ценни материали, избягвайки сегашната практика да се раздробяват цели твърди дискове. Роботизираната система използва компютърно зрение, за да разпознава различните типове твърди дискове и да открива винтовете за разглобяване. Тя внимателно отстранява компонентите, като унищожава само плочите, носещи данни, а части като магнити и печатни платки се използват повторно.
Microsoft използва десетки различни модели твърди дискове в своите центрове за данни и по-голямата част от тях поставят винтове на различни места, така че компанията със сигурност е трябвало да внедри някакъв вид изкуствен интелект, за да демонтира и рециклира своите твърди дискове, използвайки роботи, произведени от Dobot Robotics.
Около 20 до 70 милиона твърди диска достигат края на жизнения си цикъл всяка година, а само през 2022 г. Microsoft е раздробила два милиона твърди диска. Не е ясно дали броят включва нарязани и демонтирани/рециклирани твърди дискове или само нарязани твърди дискове, тъй като дори в Microsoft не всички твърди дискове се рециклират.
Според Microsoft този нов подход на име NoShred има за цел до 2025 г. да се постигне 90% дял на повторната употреба и рециклиране на твърдите дискове. Роботите гарантират сигурността на данните, като унищожават само компонентите, носещи данни, и същевременно възстановяват ценни материали като неодим. Трябва да се отбележи, че в много случаи компаниите, които би трябвало да раздробяват дисковете си, не го правят и те в крайна сметка събират прах в складовете или отиват на сметища.
Усилията на Microsoft се простират отвъд вътрешните подобрения. Компанията работи с производители на твърди дискове и правителства, за да повлияе на глобалните политики за управление на електронните отпадъци. Чрез сътрудничество и споделяне на технологиите си Microsoft се надява да намали въздействието на електронните отпадъци върху околната среда и да подобри практиките за сигурност на компаниите по света.
Инициативата отразява и целите на гиганта за устойчиво развитие, които включват до 2050 г. да не се отделят въглеродни емисии.
Снимка: Unsplash/Microsoft, YouTube
Виж още: Vivacom представя изцяло ново портфолио от смарт устройства