Американското правителство е заплашвало Yahoo с глоби по 250 000 долара на ден заради отказа на компанията да предаде потребителски данни през 2007 и 2008 година, предава Re/Code. 

Yahoo съобщи новината чрез публикация в собствения си блог, към която прикачи и документи от 1500 страници, отнасящи се до делото. В публикацията главният правен съветник на Yahoo Рон Бел описва как компанията се е протипоставяла на исканията за достъп до информация, които са смятани (от Yahoo бел.ред.) за прекалени и противоконституционни. Тогава гигантът е искал да избегне въвличането си в програмата PRISM на Агенцията за национална сигурност на САЩ. 

Yahoo се е протипоставила на щатското правителство пред Съда за чуждестранно разузнаване и наблюдение, който е толкова таен, че това време е трябвало адвокатите да имат специални разрешения за достъп до него. 

Съдът се занимава само и единствено с подобни искания от Агенцията за национална сигурност и ЦРУ, като доскоро дори самото споменаване на дадено дело е било нелегално. За съжаление аргументите на Yahoo не са били достатъчни и компанията е била принудена да предаде данните на своите потребители и така станала една от първите компании, които са предоставяли лични данни на Агенцията за национална сигурност.

Yahoo обещава да се бори да се разсекретят още документи по случая, които да допълнят картината, която представят вече представените 1500 страници. "Смятаме, че това е важна победа за прозрачността и се надяваме, че тези документи ще помогнат промотирането на информирана дискусия относно сигурността, процесите и разузнаването", пише Бел. 

Изображение: Yahoo/Flickr

Още по темата: Тим Кук: "NSA няма директен достъп до сървърите на Apple",  Apple, Google и Yahoo настояват за реформи в NSA, Сноудън няма планове да се връща в САЩ, Сноудън: NSA спря интернет достъпа в Сирия през 2012

Тагове: