Решението на страната ни да въведе изискването софтуерът за държавния сектор да бъде с отворен код бе приветствано от мнозина експерти и софтуерни ентусиасти по цял свят, които виждат в скорошния акт началото на нов процес на по-добри програми, по-ниски цени и по-голяма прозрачност. Именно България може да се окаже първи пробен камък за други европейски страни, които проявяват интерес към идеята за отворения код.
От своя страна местните софтуерни компании пък могат да се възползват от ситуацията, като изнесат свои продукти и услуги. Според Божидар Божанов, съветник в кабинета на Румяна Бъчварова, това може да се превърне в добър бизнес модел.
Към момента вече три софтуерни проекта с отворен код са на път да влязат в държавни институции. До края на годината трябва да заработи и специална агенция, която да съблюдава процеса по въвеждането на този тип софтуер и да създава стандарти. Предвиждат се и поощрения за открити бъгове и проблеми. Новото законодателство ще донесе и така необходимата прозрачност в обществените поръчки.
Компаниите ще се надпреварват да създават по-добри програми, а това ще увеличи сигурността, смята и Linux адвокатът Слави Караджов.
"Това е промяна в правилната посока и може да даде началото на много нововъведения и закони, които да подкрепят въвеждането на отворения код", добавя той, цитиран от ZDNet.
Виж още: Българските власти вече ще ползват софтуер с отворен код
Коментари (0)