Като че ли свикнахме да чуваме за открит зловреден софтуер или заплахи за сигурността само при Android, въпреки че има малко доказателства за реална опасност за потребителите извън Русия или Китай, където се използват онлайн магазини на трети страни.
Сега в нов доклад на Checkmark се твърди, че по-голямата част от уязвимостите в приложенията съществуват в iOS програмите.
Традиционно е прието, че тъй като Apple има строги изисквания при качването на приложения в App Store, платформата е по-безопаснa като цяло, но изследователи по сигурността от Checkmarx и AppSec Labs казват, че това не е непременно вярно.
В техния доклад се твърди, че 40 процента от уязвимостите в iOS приложенията са критични или с високо ниво на опасност в сравнение с 36 на сто при Android. В доклада не са дадени точни цифри, но се казва, че средно едно мобилно приложение има девет уязвимости и iOS приложенията са имали повече от Android приложенията.
Изтичането на лична информация е най-често срещаната опасност - 27 процента от всички открити недостатъци. Проблемите с ID автентикацията и оторизацията съставляват 23 процента от общо откритите недостатъци. Има още много други уязвимости, включително криптографски слабости, разкриване на техническа информация и други.
Пълния доклад на Checkmark може да прочетете тук.
Прочетете още: Нов щам зловреден софтуер за Android е почти невъзможен за премахване