Осем големи американски технологични компании, сред които Apple, Google и Facebooк, настояват за по-сериозен контрол върху начина, по който правителството събира лични данни и следи потребителите в Интернет, съобщават от Reuters. В отворено писмо към президента на САЩ Барак Обама и Конгреса, компаниите пишат, че последните направени разкрития показват, че балансът е нарушен – в полза на държавата, за сметка на индивидите.
През месец юни бившият агент на НСС – Едуард Сноудън извади на бял свят строгосекретни правителствени програми за шпионаж и следене. След направените разкрития много от големите Интернет компании предупредиха, че американският бизнес може да отбележи спад в приходите отвъд Океана, тъй като потребителите ще предпочетат местни компании.
„Разбираме, че правителството има отговорността да предпазва жителите“, пише в писмото на компаниите, сред които личат още имената на Microsoft, Twitter, LinkedIn, Yahoo и AOL. „Но разкритията от това лято ни показаха спешната нужда за реформации в практиките за наблюдение, упражнявани от правителството. Балансът в много щати е нарушен и е в твърде голяма полза за управляващите органи, а не толкова в полза на правата на индивида – права, гарантирани от нашата Конституция. Това подкопава основите на свободата, която всички ние ценим. Време е за промяна.“
Няколко от осемте компании, които имат обща пазарна капитализация от почти 1.4 трилиона долара, обявиха своите намерения да засилят криптиращите си кодове и сигурността на сайтовете си.