Милиардерът и главен изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон е известен с това, че е доста колоритна личност. Ексцентричният японски инвеститор, който започва кариерата си с основаването на компания за видеоигри, която по-късно продава на гиганта в областта на електрониката Kyocera, се е прочул с това, че инвестира милиарди в модерни стартъпи, които имат потенциала да променят света.
Понякога, както в случая с китайския гигант в електронната търговия Alibaba, тази стратегия води до огромни печалби и похвали от инвеститорите, но друг път завършва с трагедия и сълзи (буквално). През 2019 г. Сон описва как пропуснатата от него многомилиардна печалба на гиганта в сферата на коуъркинга WeWork го е оставила в агония, но той обещава да се поучи от "много суровия урок".
Представянето на SoftBank през последните години обаче перфектно олицетворява успешния опит на Сон и склонността му към драматизъм. Флагманският фонд Vision Fund на мултинационалния холдинг SoftBank отбеляза рекордните по онова време 27 млрд. долара загуба през фискалната си 2021 г., която приключи на 31 март 2022 г., тъй като много от акциите му с висок ръст и технологични акции бяха подкопани от заплахата от повишаване на лихвените проценти, което накара Масайоши Сон да премине в така наречения от него "защитен" режим.
Но сега, след като се е сблъскал с препъни камъни, признал е грешките си, обещал е да се поучи от тях и е излязъл от другата страна с печалба, Сон се е насочил към нова мания: изкуствена свръхинтелигентност (ASI).
Забравете за изкуствения интелект или дори за "свещения граал" в лицето на изкуствения общ интелект, за който се предполага, че е по-интелигентен от средния човек: главният изпълнителен директор на Softbank предвижда бъдеще, доминирано от ASI, които са 10 000 пъти по-интелигентни дори от най-интелигентния човек на планетата. Нещо повече, милиардерът вярва, че е дошъл на земята, за да направи това бъдеще реалност.
"С каква цел е основана SoftBank? С каква цел съм роден аз? Може да звучи странно, но мисля, че съм роден, за да реализирам ASI. Аз съм супер сериозен по отношение на това", заяви Сон пред акционерите на годишната среща миналата седмица, предава CNBC.
Милиардерът твърди, че всяка инвестиция, която е направил през кариерата си - от Uber до Alibaba, - е била само "загрявка" за инвестициите му в изкуствен интелект. "Реализирането на ИИ е единственият ми фокус", казва той пред Financial Times.
Този изключителен фокус върху ИИ следва обещанието на SoftBank да направи пет отделни мащабни инвестиции в ИИ на стойност поне 1 млрд. долара през май. Сон вече беше подкрепил множество компании за ИИ преди този анонс, включително вложените от него 200 млн. долара в Tempus AI - стартъп за анализ на медицински данни през април, - но сега темпото изглежда се е ускорило.
Последният залог на SoftBank дойде едва тази седмица, когато подкрепи модерния стартъп за търсене в интернет с изкуствен интелект Perplexity AI, който се надява да се конкурира с такива като Google, с оценка от 3 млрд. долара.
По време на срещата си с акционерите миналата седмица Сон също така подчерта възможностите в областта на автономното шофиране, роботиката с изкуствен интелект, центровете за данни и други, които ще разгледа занапред. В типичния си стил милиардерът започна да обсъжда от сърце и с интроспекция своя инвестиционен живот.
Снимка: Unsplash
Виж още: Тази компания твърди, че дрехите ѝ ще пазят вашето тяло от Wi-Fi и 5G облъчване