Когато говорим за разпознаване на реч, и то на родния ни български език, Google определено се справя по-добре от конкурентните софтуерни продукти. А сега търсенето с глас в Google ще стане още по-точно благодарение на напредъка в изкуствения интелект, който технологичната компания обяви днес.

"Днес сме щастливи да обявим, че създадохме още по-добра невронна мрежа за акустични модели, използващи Connectionist Temporal Classification (CTC) и последователни дискриминативни техники за обучение", пишат в блог публикация членовете на екипа на Google Speech Хасим Сак, Андрю Старши Канишка Рао, Франсоаз Бюфейс и Джон Шалквик. "Тези модели специално разширяват повтарящите се невронни мрежи, които са по-точни, особено в шумна среда, но и са светкавично бързи!"

Новите модели работят в Google приложенията за iOS и Android, както и диктовката на Android, която работи във вътрешността на някои приложения от трети страни.

Това е поредното подобрение в гласовото търсене, което прави Google, и компанията смята, че има голям потенциал за развитие в тази сфера.

Apple и Microsoft също правят подобрения в собствените си технологии за разпознаване на глас. В същото време Facebook също се развива в тази област, след като придоби компанията за разпознаване на реч Wit.ai преди няколко месеца.

Речта може да стане основен метод за търсене в интернет след няколко години. Андрю Байду, който е известен с работата си върху т.нар. "Google мозък", през миналата година прогнозира, че в рамките на пет години "50 процента от заявките ще бъдат с реч или изображения".

"В допълнение към изискването за много по-ниски изчислителни ресурси, новите модели са по-точни, надеждни в шумна среда и реагират по-бързо на гласови заявки за търсене".

 

Прочетете още: AmpMe свързва смартфони и таблети в огромен спийкър