Вярваме, че всеки го е чувал и дори вярва, че го е изпитвал. Това е класическата "Вашият телефон слуша всичко, което казвате" теория на конспирацията, в която толкова много хора доброволно започнаха да вярват. Но според изследователи от Североизточния университет това изобщо не е така, пишат от Gizmodo. След едногодишно проучване те не са открили никакви доказателства, че приложенията ви слушат, но пък са разбрали, че може да гледат това, което правите на телефона си.

Група учени, специалисти по компютърни науки, провеждат експеримент, който изпробва над 17 000 от най-популярните приложения за Android, за да определят дали някое от тях записва звук от микрофона на телефона. Някои от тези приложения са популярната социална мрежа Facebook, както и още над 8000 други приложения, способни да изпращат информация на социални медийни платформи. От тестваните приложения повече от половината имат разрешения за достъп до камерата и микрофона на устройството - права, които на теория биха позволили всички разговори, проведени, докато приложението е отворено, да бъдат записани. Използвайки автоматизирана програма като метод за взаимодействие с приложенията на устройствата, целият създаден трафик е анализиран и изследователите установяват, че нито един аудио файл не е бил изпратен до домейни на трети страни.

Експертите бързат да споменат ограниченията в проучването и не правят окончателно твърдение, че приложенията ви никога няма да ви слушат. Тъй като за тестовете е използвана автоматизирана система, резултатите може да са различни от тези, които човек би срещнал в реални условия. Автоматизираната система също не може да се логне в тези приложения и може да е пропуснала аудио, което е било обработено локално на устройството.

Но изследователите забелязват нещо още по-странно. Няколко приложения са заснели видеозаписи и екранни снимки на това, което хората правят на телефоните си. Тези скрийншотове вече са изпратени на трети страни.

Едно от тези приложения е GoPuff - услуга за доставка на леки хапвания през нощта. Програмата е записала видео на екрана на приложението, което после е изпратено на трета страна, а именно мобилната аналитична компания Appsee. В приложенията за доставки потребителите основно въвеждат чувствителна информация, като номера на кредитни карти и адреси. По подобен начин приложението GoPuff е записало и изпратило скрийншот, който показва пощенския код на клиента. Правилата за поверителност на GoPuff не уведомяват потребителите, че техните екрани биха могли да бъдат записани. След като изследователите се свързали с GoPuff относно това, което са открили, компанията е актуализирала своята политика за поверителност, за да уточни, че може да бъде събрана "лична информация" на потребителя.

Така, опитвайки се да разкрият една теория на конспирацията, изследователите успяват да създадат ситуация, при която нова е готова веднага да заеме мястото ѝ. И без лесно разпознаваеми оповестявания от компаниите, че дейността ви на екрана може да бъде записана, тази нова теория може да продължи точно толкова упорито, колкото и тази, с която изследователите са се занимавали досега.