1. Най-старата позната ни рецепта за бира е на 4000 години и принадлежи на шумерите.
2. Египтяните са построили пирамидите, докато са си пийвали бира. Работниците на Гиза получавали около четири литра бира на ден според Патрик Макговърн, биомолекулярен археолог в университета Пенсилвания.
3. Бирата (отчасти защото съдържа антибактериален етанол) някога е била по-здравословна напитка, отколкото замърсената вода на Нил.
4. Етанолът, алкохолната съставка на бирата, е силен антисептик, но не помага при хрема. Оптималното съдържание на алкохол в кръвта, което убива микробите, е повече от 60% - за съжаление обаче освен микробите то ще убие и вас. (Фатално алкохолно натравяне се получава между 0.40 и 0.50%.)
5. Учени от университет в Западно Охайо са открили, че микроелементи, наречени полифеноли, в 0.35-литрова бутилка бира създават защитни нива антиоксиданти в организма, които пък от своя страна предпазват от сърдечни болести.
6. Три бутилки бира на ден обаче унищожават ползата за сърцето, която носи бирата, тъй като тялото започва да преработва излишния етанол и произвежда про-оксиданти.
7. Изследване във Великобритания сочи, че в страната 93 000 лира бира остават само по брадите на мъжете, които я пият.
8. Хмелът – съставката, която прави бирата горчива – принадлежи към семейството на канабиса и всъщност е нещо като първи братовчед на марихуаната.
9. Проучване на Станфордския университет показва, че бирените мехурчета създават поле в чашата, което противоречи на законите на гравитацията.
Вижте още интересни факти за бирата!
10. Експериментите с бирата са многобройни, а някои от тях и доста странни. През 18 век Джон Лъбок, натуралист, провежда задълбочено проучване на поведението на мравки, консумирали бира.
11. Същият учен установил, че когато пияни мравки попаднат на трезви от същия мравуняк, те биват внимателно изнасяни на гръб и връщани у дома от трезвите си приятели.
12. Според проучване на London Business School политическите различия диктуват избора на американците за напитка: консервативните предпочитат местно пиво, като Busch, а не вносно като Guinness например.
13. Като споменахме Guinness, за да налеем перфектната халба от тази бира, трябва да изчакаме точно 119.5 секунди след първото наливане, а след това да я допълним до ръба – това се нарича период на „улягането“.
14. Зитология е наименованието на процеса по изучаването на бирата и изкуството по нейното създаване.
15. Момиченца от племето на древните инки трябвало да дъвчат царевични зърна, а после да ги плюят в огромни казани с топла вода, където всичко престоявало няколко седмици. След това течността се прецеждала, за да се получи специален вид бира.
16. Най-старата пивоварна в света е основана през 1040 г. и се намира в близост до Мюнхен.
17. Официално съществуват 400 вида бира.
18. Най-скъпата бира е Vieille Bon Secours – продава се в един-единствен бар в света, който се намира в Лондон.
19. И бирата е свързана с религията: през Средновековието тя често е била приготвяна от монаси, а до ден-днешен съществува известната „манастирска“ бира Chimay.
20. Съществува такова нещо като „твърда бира“ – има вид бира, произведена през 1983 година от японска компания, производството на която включва смесване на течността с ябълков и лимонен сок, след което се желирала.