Физиката на частиците е на път да заблести на Бродуей с адаптацията в мюзикъл на документалния филм "Треска за частици" от 2013 г., който описва пътуването за откриване на Хигс бозона в най-големия ускорител на частици в света. Според Deadline Hollywood създателите описват своя мюзикъл като изпълнен със "сърце, хумор и надежда" и го наричат "изследване на самата природа на изследването. "Треска за частици" доказва, че дори най-добрите теории често не могат да се сравнят с реалността".

Дейвид Каплан от университета "Джон Хопкинс" е студент по кино и става теоретичен физик, когато му хрумва идеята за документален филм за търсенето на Хигс бозона - по онова време последният елемент от Стандартния модел на физиката на частиците, който все още не е открит. Големият адронен колайдер в ЦЕРН е проектиран за тази цел, въпреки че физическата общност се надява (засега напразно) да открие и вълнуваща нова физика.

Каплан заяви, че първоначално е планирал сам да направи филма, но сестра му го е разубедила. В крайна сметка Марк Левинсън (физик, станал режисьор) се оказва режисьор, а носителят на "Оскар" Уолтър Мърч се заема с монтажа, пресявайки близо 500 часа филмов материал - включително любителски видеоматериали, заснети от самите физици от ЦЕРН.

Проектът се реализира в продължение на седем години и дебютира на различни малки филмови фестивали, преди да бъде пуснат в ограничен тираж в САЩ през март 2015 г. Филмът получи одобрението на критиката, а за почитателите на популярната физика беше удоволствие да видят работещи физици като Моника Дънфорд - тогава постдокторант, работеща по експеримента ATLAS, а сега преподавател в Хайделбергския университет - и Нима Аркани-Хамед от Института за напреднали изследвания, които изтъкват взаимодействието между експеримента и теорията, докато се опитват да открият неуловимия Хигс бозон.

Каплан и екипът му бяха там през юли 2012 г., когато бе обявено важното откритие, и заснеха овациите на емоционалния Питър Хигс. Това беше уникален поглед към физиката отблизо, чак до разочарованието на теоретиците, че масата на Хигс се оказа около 125 GeV, което съответства на много модели, предсказващи нова физика.

Все пак това не е първият документален филм, който идва на ум, когато си помислим за "мюзикъл", но главният изпълнителен директор на ROCO Films Ани Рони, чиято компания разпространява филма, има такова виждане.

"Той вече е изпълнен с елементите, които правят един мюзикъл запомнящ се и желан", казва тя пред The New York Times. "В него има универсални теми за човечеството, което се опитва да разбере смисъла на живота си и мястото си във Вселената. Историята възхвалява най-доброто в човечеството - сътрудничеството, любопитството." И макар че ѝ харесват обясненията на опияняващите физични концепции във филма, "смятах, че по-големите концепции могат да бъдат предадени най-добре чрез невербална музика".

Оттогава насам Рони работи по осъществяването на това виждане, като се обръща към известния драматург от Бродуей Дейвид Хенри Хванг ("Мадам Бътерфлай") с молба за написване на сценария, а музиката и текстовете са дело на Беър Маккриъри (Battlestar Galactica, Rings of Power) и Зоуи Сарнак (Galileo: A Rock Musical). Лий Силвърман, която току-що спечели "Тони" за бродуейския мюзикъл "Суфльори", ще режисира. Не се знае кога ще видим "Треска за частици", но групата току-що проведе първото частно представление само за критици, включващо песни за физиката на частиците.

Снимка: Unsplash

Виж още: Илон Мъск намекна, че можем да очакваме Optimus 2.0