Всеки си спомня анимационните сериали, в които някой герой облизва ледена висулка или някой студен пътен знак и езикът му залепва за облизания обект. Подобна сцена има и в игралния филм "Коледна приказка", където едно дете предизвиква друго да провери дали езикът му наистина ще залепне за метален пилон, на който е закачен флаг. Напълно очаквано за един детски филм, езикът на предизвиканото хлапе залепва, след което той е изоставен от приятелите си, докато пожарникари не идват да го измъкнат, което им отнема доста време, а на детето причинява много болка. Може би шокиращо за някои ще е, че този сценарий всъщност не е научна фантастика. Наистина при правилните условия един нормален език съвсем спокойно може да залепне за метал. Каква обаче е причината, при какви условия става това и защо езикът ви не може да залепне за пластмаса или дърво?
Лесният отговор на тези въпроси е, че слюнката на езика ни замръзва при облизване на достатъчно студен обект, с което създава стабилна връзка между него и езика. Макар този отговор да е верен, той е доста непълен. Всъщност основният виновник за залепването освен слюнката е свойството на всеки материал, наречено топлопроводимост, което всеки обект притежава в някава степен. Това всъщност е мерната единица за това, колко бързо топлината преминава през даден материал. Скоростта може да варира в много широки граници при различните материали.
Ако даден обект е добър проводник на топлина, то можете буквално да го усетите физически. Затова например метален ключ с температура -4 градуса по Целзий се усеща доста по-студен, отколкото въздухът при същата температура. От простите метали най-добри топлопроводници са медта и алуминият, заради което най-качествените съдове за готвене са именно медни и алуминиеви. Желязото провежда топлина с около една трета от скоростта на алуминия, което обаче също е доста добър показател. Неръждаемата стомана също е относително добър проводник на топлина, като скоростта тук е една пета от тази на желязото.
В другия край на спектъра са дървото, пластмасата и гумата, които не са добри проводници на топлина. Измерено в цифри, дървото е 150 пъти по-малко проводимо от неръждаемата стомана. Затова при готвене е най-умно да използвате дървени лъжици, тъй като те не се нагряват толкова бързо, колкото металните. Но облизаният обект е просто жертва на езиков тормоз в най-буквален смисъл. Другата част от обяснението включва и малко биология.
Както вероятно сте забелязали, езикът ни е покрит със слюнка, която представлява около 99,5% вода. За да не замръзне тази вода, когато езикът е изложен на ниска температура, тялото ни изпраща топла кръв, с която да повиши температурата му. Това се случва и когато човек оближе нещо студено. Проблемът обаче е, че повечето днешни метални пилони за флагове и пътни знаци са направени от алуминий или стомана - материали с доста добра топлопроводимост. Това, което се случва, когато оближете много студен обект с висока топлопроводимост, е, че той буквално изсмуква топлината от езика ви със скорост, по-висока от тази, с която тялото ви може да го стопли.
Благодарение на това слюнката замръзва и свързва езика ви с облизания топлопроводим обект благодарение на образувания лед. Това е и моментът, в който езикът вече е залепнал почти безвъзвратно. Подобен сценарий е невъзможен с материали, които са по-лоши топлопроводници. Освен че залепването няма как да се случи, в някои случаи материалът може да има и изолационен ефект.
По-важният въпрос за жертвите на високата топлопроводимост на ледените метални пилони и стълбове е как да се измъкнат. Най-важното е, че не трябва да теглите или дърпате езика си, тъй като при наистина добро залепване рискувате да си причините разкъсване. Това води до сериозни количества болка и кръв, които със сигурност не желаете да си причините. Освен това има доста по-просто решение - просто полейте жертвения език с топла вода на мястото, където се среща със стълба. Така ще се затопли не само той, но и езикът, а и ще разтопите замръзналата слюнка. Това обаче е решение само когато имате помощ наблизо.
Ако сте сами, отново имате шанс за спасение, преди да се наложи да се обадите на 112. Просто опитайте да издишате топъл въздух в зоната на залепване. Влагата и топлината би трябвало да помогнат да се отлепите. Подобен ефект бихте могли да постигнете и с топли пръсти, които да разтопят леда. Ако нищо не проработи, все пак ще трябва да се обадите на центровете за спешна помощ. Не забравяйте обаче да запишете и споделите разговора след това, тъй като може да ви донесе впечатляваща онлайн популярност.