Знаете какво е цифра и какво - число, нали? И вероятно си мислите „какво пък толкова страшно може да има в едно число?“. То си е математически знак, нещо нормално. Само че за милиони хора, и то от самата зора на човечеството, някои числа могат да предизвикват истински ужас.


Дори няма да включваме в списъка легендарните 13 или 666. Първото е свързвано с най-различни източници и случки, като например Черния петък в който през 1307 година са арестувани хиляди рицари тамплиери, или съвсем скорошната касапница в Батаклан, Париж. Числото на звяра (Сатаната) – 666 пък е толкова известно, че любителите на конспирации го откриват буквално навсякъде.


Надявам се, че подобно на мен ще ви е интересно да научите за още няколко ужасни числа, едно от които е… български телефонен номер!




39

Ако сте афганец (жител на Афганистан), вероятно мразите това число. Жителите на тази държава всячески избягват употребата му на номерата на автомобилите си, в номерата на мобилните и стационарните си телефони и дори в адресите на сградите! Хората, чиято зла участ е отредила да живеят на този номер, умишлено плащат допълнителни пари за това, калиграфите да изрисуват деветката така, че тя максимално много да прилича на осмица.


Ако сте жител на Кабул и в номера на телефона ви присъства 39, то ще трябва да се потрудите и да инсталирате софтуер за скриване на номера, когато звъните. В противен случай на вашите позвънявания няма да отговаря никой – щом види ужасната поредица 39.

 


Когато хората там навършат 39 години, те всячески опитват да скриват този факт и дори на въпроса „на колко години си“ отговарят – „почти на 40“.


Проклятието на 39-ката вероятно е свързано с вярванията, че тя е числото на проститутките и сводниците. Според градската легенда това е бил прякорът на сводник от град Херат, който дори си изписал числото умишлено и на регистрационната табела на колата. Числото на техния език се произнася като morda-gow, буквално означаващо „мъртва крава“, но освен това отдавна е и част от сленга, като означава именно „сводник“.



11

Помните какво се случи на 11 септември 2001 година, нали? Двете кули близнаци на Световния търговски център стояха доста близо една до друга и напомняха това число. Самолетите, управлявани според официалната версия от терористи, се врязаха в тях на 11 септември (деветия месец от годината). Ако съберем двете единици и деветката ще получим отново 11.

Но това далеч не е всичко. 11 септември е 254-тият ден в годината. Ако съберете тези три цифри – отново се получава 11. Първият самолет, който се вряза в една от кулите, е с номер на полета – 11. В него са се намирали 11 членове на екипажа, както и 92 пътници (9+2=11). И като за любим капак на всички нумеролози конспиратори – в англоезичните имена на града Ню Йорк и обявената тогава за държава терорист (Афганистан) има точно по 11 букви. Ето ги - New York City и Afghanistan.



17

Според италианците това число е нещастно. Според техните вярвания именно то символизира смъртта и с римски цифри се записва така – XVII. Дотук добре – според нас няма нищо нередно и съмнително, нали?
Ключът към загадката се крие там, че трябва да познавате древния Рим и малко латински. Тази последователност от римски цифри лесно се преобразува и прилича на думата VIXI, която в превод означава „аз живях“. Именно тази дума много често се изписва на погребалните могили на римляните. Затова започва да става все по-ясно защо италианците не обичат това число.


Допълнителна омраза към невинното число внася фактът, че на 17 февруари е започнал… всемирният потоп! Голямото събитие от Библията, което е едно от много малкото, които са точно датирани и посочени в нея.

 


И още. Според една от най-известните в света числови системи за тълкуване на сънища числото 17 се тълкува като неуспех и липса на късмет.  Ето и още нумерологични 17-ки. През 2014 година за 7 дни, започвайки от 17-о число на 7-и месец (юли) се разбиват няколко самолета на териториите на Украйна, Мали и Тайван. Малайзийският полет е MH17, като инцидентът се случва в 17 часа и 17 минути в Източна Украйна. Трябва да се отбележи, че самолетът е Боинг 777, експлоатиран точно 17 години (от 17.07.1997 година до 17.07.2014 година, когато се разбива).


В същия месец индийски военен вертолет, прелитащ над Тайван, се разбива в 17 часа и 7 минути, а при инцидента загиват 7 души. Малко по-рано – на 7.07.2014 година, вертолет Ми-171 на виетнамските ВВС се разбива в 7 часа и 37 минути.




0888 888 888

Това не е точно число, ами… познахте! Телефонен номер. И то – български. В нашата страна има негласна забрана за употребата на този номер заради суеверия. Префиксът 088, както може би знаете, беше първият използван от оператора Мобилтел и затова поредицата от осмици се счита за най-златния номер. Само че оттук започват проблемите.


Тримата притежатели на този номер умират един след друг, след като са го получили. Първият му собственик е, разбира се, Владимир Грашнов – бивш шеф на Мобилтел. Според официалната информация той умира от рак, но в България се носят и слуховете, че е отровен от конкуренти.

 


След това номерът става собственост на наркобарона Константин Димитров (Косьо Самоковеца). Той е убит през 2003 година в центъра на Амстердам, където се намира на „инспекция“ на новите си територии. Вината за разстрела е приписана на конкурентни руски мафиотски кланове.


Следващият, трети и последен собственик на фаталния номер е също наркобос – Константин Дишлиев. Той умира в софийски ресторант, а дни след това след обиск в дума му полицията открива в дома му наркотици за милиони евро.
След тази случка компанията прекратява употребата на този номер.


250

За всеки китаец числото 250 е направо оскърбление. Защо ли? Ето сега ще разберете.
Тъй като китайският език е доста сложен за нас и е съставен от различни срички и начини на произношение, се оказва, че това число се спелува по следния начин „er bai wu” (ер-бей-у). А точно същото словосъчетание на китайски означава глупак, слабоумник.

 


Използването на тази дума, а оттам и на числото 250 в качеството на ругатня или начин за оскърбление датира още от началото на древната китайска империя. Интересен факт е, че преди много столетия, когато в тази страна все още са били разпространени медните монети и се е търгувало с тях, сумата от 1000 монети се е считала за утвърдена мярка за стойност и качество. Ако дадена стока е струвала 500 монети (два пъти по-малко), това било ясен знак, че стоката е с по-ниско качество или направо наполовина. А ако цената била само 250 монети, това направо означавало „стока с най-ниско качество“.



87

За нас безобидно число, за австралийците – не толкова. В австралийския крикет това число се нарича „дяволското число“. Фанатиците в този вид спорт считат, че подаващият топката ще изхвърчи от играта, ако набере точно 87 точки.


Корените на суеверието се крият в това, че в далечната 1929 година десетгодишният Кейт Милър наблюдавал играта на най-добрия по онова време майстор – Доналд Бредмън. По време на срещата той направил 87 точки, след което бил дисквалифициран.

 


15 години по-късно Милър също става професионален играч по крикет и по време на един от мачовете съотборника му Ян Джонсън също набира 87 точки и бива изведен от игра, което допълнително засилило суеверието.     


Историята има и забавен завършек, въпреки че суеверието е валидно до днес. Много години по-късно Милър решава още един път да проучи подробностите за легендарния мач, който променя живота му. И за огромно свое удивление установява, че тогава в действителност Доналд Бредмън е набрал 89 точки, а не… 87!



26

Това е доста нещастно число в Индия. Разрушителното земетресение в Гуджарат, по време на което загиват 20 000 души, се случва на датата 26.01.2001 година. На 26 декември 2004 година мощно цунами удря бреговата ивица на Азия и убива почти 230 000 души. На 26 май 2007 година мощни бомби се взривяват в Североизточна Индия в град Гувахати. На 26 юли 2008 година е взривена бомба в Ахмадабад.

 

Пет месеца по-късно, на 26 ноември същата година, в Индия са проведени серии терористични атаки.
При сбора на цифрите 2 и 6 се получава числото 8. А в нумерологията осмицата символизира разруха, трудности и липса на късмет. Специалистите по нумерология препоръчват да се избягва сключване на брак или провеждане на други тържества на 8-о число от месеца.



191

От 60-те години на миналия век пет различни самолета с номер на полета 191 претърпяват трагични аварии. През 1967 година в САЩ претърпява катастрофа свръхзвуковият самолет X-15, който извършва точно 191-вия тестов полет. Интересното е, че тази катастрофа е първата и единствената за този тип самолети в историята.


Авиолайнерът 191 Prin се разбива на летище Мерседита в Пуерто Рико през април 1972 година. През 1985 година трагедия сполита и лайнер на Delta Airlines Flightи който също извършва полет с номер 191. Той се разбива по време на кацане в Далас, като загиват 137 души.

 


През 1979 година в САЩ по време на самото излитане от чикагското летище "О‘Хара" претърпява катастрофа пътнически лайнер. Загиват всички 273 души на борда му. Познайте номера на полета? Разбира се – 191.
И накрая – през 2012 година самолет на JetBlue Airways с номер на полета 191 се налага да извърши аварийно кацане, тъй като неясно защо един от пилотите започва да се държи неадекватно. Пасажерите на борда едва успяват да го усмирят, докато вторият пилот приземява лайнера.


След всички тези случаи някои големи авиокомпании като Delta Airlines и American Airlines от известно време насам не използват полети с нещастния номер 191.