Има технологии, за които четем от години. Компании и научни институти не спират да представят на изложения работещи прототипи, твърдейки че те са съвсем близо до финална продукция. Не просто част от футуристичните филми, а от нашето съвремие, но, за съжаление, не във финални продукти. Ако сте фенове на конспиративните теории, за вас ще е много по-лесно да приемете първото обяснение, което ще ви предложим. За нас обаче то звучи като комично въведение. Истината е, че всяка от споменатите технологии е изправена пред една или няколко сериозни пречки, които предотвратяват навлизането й в нашия живот.

 

Гъвкави дисплеи

Конспиративна теория: Производството на гъвкави устройства ще ги направи на практика нечупливи и жизненият им цикъл ще се увеличи до такава степен, че няма да бъде изгодно за компаниите да ги имплеметират. 

 

Истина: Основната причина гъвкавите дисплеи да не са част от нашето съвремие, поне засега, е проста. Макар от години различни компании да експериментират с производството им и процесът да е горе-долу оптимизиран, за да бъде едно устройство гъвкаво, трябва всички негови компоненти да са такива.

 

В наши дни интегрирането на гъвкави дисплей в обикновен смартфон, например, няма да допринесе нищо. За съжаление, повечето от компонентите на една джаджа засега не могат да бъдат огънати.

 

Технологиите за производство на гъвкави дисплеи от своя страна са две и, без да навлизаме в подробности, ще споменем, че едната от тях се базира на LCD. Тя е доста по-изгодна, защото може да се имплементира в сегашните производствени линии сравнително евтино. Но трябва да отбележим, че LCD технологията не е твърде подходяща за този тип екрани и при по-стабилно огъване се наблюдава цветово изкривяване. Другата технология, базираща се на OLED, със сигурност е напълно възможна в бъдещето, но изисква стартиране на нови производствени линии и като цяло е значително по-скъпа. 

Всъщност, най-евтините гъвкави дисплеи, които могат да бъдат произведени към момента, са E Ink, така че електронните вестници може би не са чак толкова далече в бъдещето. 

 

Гласов контрол

Конспиративна теория: Гласовият контрол ще елиминира нуждата от производство на скъпа периферия, което няма да бъде изгодно за големите компании. 

 

Истина: По различни методи за гласов контрол се работи от десетки години. Спомняте ли си, че дори някои от по-добрите мобилни телефони през 90-те разполагаха с такава възможност, но тя работеше вярно толкова рядко, че никой не я използваше? За наше най-голямо огорчение, през 2011 г. ситуацията не се е променила твърде много и гласовите команди на iPhone 4, например, работят неприемливо избирателно. Това не се дължи на факта, че английският ни акцент е неразпознаваем от телефона - англоговорящите потребители също избягват да използват смартфоните си по същата причина. 

Макар и изглеждаща на пръв поглед проста, концепцията за гласово управление е изключително сложна и пространна. Проблемът с нея е, че всеки потребител изговаря командите с различен тембър, интонация, скорост, сила и др., а дори съвременните алгоритми, могат да се справят с тези променливи само до определена степен. Опитайте се да използвате гласовия контрол на телефона или компютъра си в абсолютна тишина и с равен тон, постарайте се да се нагодите към неговите изисквания след няколко неуспешни опита. Ще видите, че той не работи чак толкова зле. Проблемът е, че микрофоните на повечето мобилни телефони и смартфони не се справят достатъчно добре с околния шум, дори да разполагат с втори микрофон за шумподтискане.

Гласовото управление чрез свободен текст, от своя страна, звучи като мечта, но засега остава само в научно-фантастичните филми и като ранни разработки.

 

По-издръжливи батерии

Конспиративна теория: Издържащите дълго батерии с по-дълъг жизнен цикъл ще накарат потребителите да сменят своите джаджи по-рядко.

 

Истина: Технологията, по която работят батериите на нашите телефони, лаптопи, таблети, фотоапарати и т.н. не се е променяла фундаментално от години. Разбира се, постоянно наблюдаваме малки скокове в издръжливостта между две зареждания. Батериите на по-добрите ноутбуци издържат по цели 8-10 часа, а таблетите могат да бъдат използвани нон-стоп дори по-дълго.

Най-големите оптимизации, забележете, продължават да се случват на софтуерния фронт. Именно затова батерията на iPhone 4, например, издържа повече от тези на повечето актуални Android смартфони, макар да има неголям капацитет. 

 

Въвеждането на фундаментално нови технологии за батерии може да промени навиците ни да зареждаме всеки ден. Представете си, че благодарение на нанотехнологии или литиево-йонни батерии, обогатени с графен, смартфонът ви издържа по няколко седмици или дори цял месец, без да помирисва зарядно. Скоро обаче ще бъдете изкарани от този сън от сигнала за падаща батерия на своя смартфон. Според повечето специалисти революцията в областта на батериите ще се случи съвсем скоро (в близките години). 

Пикопроектори навсякъде

Конспиративна теория: Интегрирането на пикопроектори в преносимите устройства ще унищожи пазара на телевизори и всякакви устройства с по-големи дисплеи. 

 

Истина: Колкото и странно да звучи, Samsung показа телефон с вграден пикопроектор преди няколко години по време на CES и устройството дори влезе в продажба в Корея. Но се оказа, че става въпрос по-скоро за пикопроектор с вграден евтин мобилен телефон. 

Сами знаете, че предназначението на малък проектор в мобилни ви телефон или таблета ви няма как да замени един добър LCD или LED телевизор - целта на такова допълнение е по-скоро да ви позволи да консумирате или създавате съдържание на път, без да сте ограничени от малкия дисплей на своето устройство. Все пак да бъдем откровени - пикопроекторите в момента са най-популярни като допълнителен аксесоар. Причините за това са, че те имат висока консумация на енергия и засега са сравнително обемисти, най-вече заради своята оптика. Разбира се, един отделен пикопроектор се събира в джоба ви, но, комбиниран с модерен смартфон, обемът на крайното устройство става твърде голям. 

 

Още по-голям ще стане смисълът от наличието на проектор мобилни джаджи, когато сензорният слой бъде пренесен върху проекцията. 

 

 

Изкуствен интелект

Конспиративна теория: Всъщност, има десетки конспиративни теории, обявяващи се против изкуствения интелект. В своята същност повечето от тях са етични и го отричат като опасен, против божите правила, неестествен (ами, да, антоними са) и предизвикващ фундаментални въпрос от рода: “Хора ли са роботите и имат ли те техните права?”

 

Истина: Да уточним - не става въпрос за зли роботи с гласа на Арнолд Шварценегер, които унищожават населението на Земята. Или пък машини, които ни поробват и ни използват за захранване. Поне не засега.  

Въпреки успешния напредък в разработването на изкуствения интелект в игри и роботика, на практика това почти не се изразява в нашите компютри и смартфони. Те никога не вземат решения вместо нас. Всичко, което правят, следва предварително начертани команди или принципи, били те създадени от разработчиците или от самите нас. Имайте предвид, че поне засега, изкуственият интелект се базира основно на сложни комбинации от предварително зададени команди и условия, но разработките могат да генерират сами нови такива, използвайки първоначалните, както и да вземат собствени решения. И да подчертаем накрая, че ако проследим логическия път на всяко от тях, той се връща до предварително зададен от нас параметър. 

Основната причина, че изкуственият интелект все още не е част от работата и бита ни е, че всички разработки са твърде експериментални и теоретично ориентирани, за да имат някакво значимо положително отражение върху ежедневието ни. 

 

Тагове: