Около една трета от живота на хората преминава в сън. Животните също спят, но за разлика от тях човекът е уникален с това, че може да се бори със съня. Да го отлага, пренебрегва, да не му позволява да настъпи с часове. И дори да приема химични вещества, за да потиска съня си. Докато подобна мисъл и действия не са характерни за дивата природа – там сънят е нещо естествено.
Само че поради устройството и физиологията на човешкия организъм липсата на сън води до редица сериозни проблеми и не бива да бъде изобщо подценявана. Затова следващия път, когато се хвалите пред приятели, че можете да не спите с дни и пак да сте „на линия“, помислете добре дали не си правите шега със собственото здраве.
Нощен страх - да се събудиш от собствения си крясък
Нощните страхове са нарушения на съня, които са свързани с аномални физически движения, поведение, емоции, възприятия и сънища. При нощните страхове хората не осъзнават какво точно се случва с тях. Основната разлика между нощните страхове и кошмарите се крие в това, че в първия случай човекът частично се пробужда, докато във втория (при кошмарите) продължава да спи.
По време на пристъп на нощен страх човекът изведнъж се стряска и започва да вика и говори несвързано – например неща като „Те искат да ме убият!“. Лицето на спящия се променя в яростна или ужасена гримаса и той сякаш се защитава от невидима заплаха или се страхува от нещо, което е буквално под завивките. Сърцебиенето е учестено, тялото се изпотява, зениците се разширяват. Такова състояние на нощен страх може да продължи от десет до цели двадесет минути!
Най-вече от пристъпи на нощен страх страдат момчетата между 5- и 7-годишна възраст, но на тях са подложени и момичета, макар и по-рядко. Според статистиката около 17% от децата са преживявали нощни страхове. С течение на времето, с порастването, нощните страхове стават все по-редки, докато накрая съвсем изчезнат.
Не е задължително да сте спали много – достатъчно е да повярвате, че сте се наспали
Съществува много интересен плацебо ефект на съня – просто трябва да повярвате, че сте си поспали добре, за да бъдете след това енергични и продуктивни през целия ден. Особено добре този метод сработва, ако хората разкажат подробно за това, че са спали добре, пред някой авторитетен психолог или лекар.
Подобен експеримент е провеждан над група студенти последен курс по психология. По време на лекциите им те са се запознали подробно с природата и механизмите на съня, а след това всеки един от тях последователно бил свързан с апаратура за изследване на качеството на съня от последната нощ.
Всъщност това им било обявено официално, а електрониката просто измервала мозъчните честоти. След измерването един от тестващите специалисти отчитал пред тях персонален коефициент за всеки – доколко добре се е наспал конкретният участник. Онези, които разказвали, че са спали добре, изпълнявали тестовете много по-добре от онези, които казвали, че са спали зле. Докато в действителност според измерванията всички са спали достатъчно добре и по един и същ начин.
Едва 3 от 100 човека могат да се чувстват добре с по-малко от 6 часа сън в денонощие
Съществуват два фактора, основно влияещи за продължителността на съня. Според изследвания на учени от отдела по медицина на Харвард това са възрастта и генетичните заложби.
Генетиката влияе не само на това, от колко сън се нуждаете, но и на структурата на съня и времето за събуждане, а дори и на това, какви са вашите предпочитания за изпълняване на определени задачи в различно време през деня. Повечето от възрастните се нуждаят от около средно 8 часа сън на денонощие, като много нисък процент – само около 3%, могат да бъдат продуктивни, наспивайки се за 6 часа. И за това те могат да бъдат благодарни единствено на наследствеността си.
По принцип колкото сте по-възрастни, толкова по-малко време за сън ви е необходимо. Ето кратък списък за това според статистиката от колко часа сън в денонощие се нуждаят хората от различни възрасти:
- Новородени (от 1 до 2 месеца) – 10,5 до 18 часа
- Бебета (от 3 до 11 месеца) – 10 до 14 часа
- Малки деца (от 1 до 3 години) – от 12 до 14 часа
- Деца в предучилищна възраст (от 3 до 5 години) – от 12 до 14 часа
- Деца (от 5 до 12 години) – от 10 до 11 часа
- Подрастващи (от 12 до 18 години) – от 8,5 до 9,5 часа
- Възрастни (от 18 години нагоре) – от 7,5 до 8,5 часа
Унгарски войник не е спал 40 години и се чувствал прекрасно
Пол Керн е унгарски войник, участвал в Първата световна война. Като войник той бил много храбър и се сражавал дори тогава, когато всички войници от ротата му загинали, за което бил награден с медал.
Веднъж той бил тежко ранен в главата, като куршумът засегнал предната част на мозъка – рана, която би трябвало да е смъртоносна. Но той не само оживял, но и остарял спокойно.
Единственото, което се променило в живота му, било невероятният факт, че престанал да спи. Повече просто не можел да заспива.
Лекарите го изследвали много обстойно и не могли да разберат как така той е останал толкова време жив след такова нараняване и най-вече – след тоталната липса на сън. Изглеждало, че липсата на сън била единственият проблем за войника, който дори не се отразявал на здравето му. Сънотворните таблетки и седативите не помагали изобщо. Но Пол изобщо не страдал, защото част от нервната му система била напълно унищожена и вероятно затова липсата на сън не му пречела. Мъжът не изпитвал никакво изтощение и твърдял, че се чувства прекрасно. Така живял още 40 години – до смъртта си през 1955 година.
Сънищата ви наистина влияят на реалния ви живот
Според изследвания на различни психолози съдържанието на нашите сънища се отразява до известна степен на отношенията ни с другите хора по време на бодърстване. Например предизвикват спорове или съмнения още на следващия ден.
По време на тестове, проведени върху повече от 60 мъже и жени, била записвана подробна информация за техните сънища, правени веднага след събуждане. Освен това всеки си водел свой личен дневник, като с особено внимание записвал отношенията с интимната си половинка.
Оказало се, че ако хората виждали през нощта партньора си насън, то на следващия ден се появявали проблеми в отношенията, а след сънища, в които те достигали до конфликт с него, на следващия ден наистина следвали сериозни трудности в отношенията. Ако сънуващият по време на съня си виждал например как изневерява на половинката си, това водело до намаляване на любовта и доверието, като ефектът бил силен няколко дни след съня.
И все пак не всички резултати били негативни. Онези, които сънували партньора си в приятни и весели ситуации, след това прекарвали с него повече време и се сближавали повече и в реалния живот.
Сънят на лявата страна може да ви избави от киселините
Киселинните проблеми със стомаха или накратко – киселините, представляват много неприятно масово усещане. Причина за това неприятно явление е неправилното и ненавременно отделяне на стомашна киселина. Повечето хора знаят много добре, какво е усещането, но може би много от вас не знаят, че спейки обърнати на лявата си страна, можете до голяма степен да се преборите с киселините. Ако спите на дясната – напротив, ще усложните ситуацията.
По всяка вероятност този факт се дължи на това, че по време на сън обърнати надясно, мускулът, който затяга и възпрепятства проникването обратно на остатъци храна от стомаха нагоре към хранопровода, се отпуска, спира да функционира добре и така се повишава киселинността нагоре. Което усещате като неприятното парене.
Ако внезапно събудите сомнамбул, няма да му се случи нищо
Само по себе си събуждането на човек, страдащ от лунатизъм, няма нищо особено опасно за здравето. Освен ако по някаква случайност и заради факта, че не очаква, той не се самонарани или пък да нарани го около него.
По принцип сомнамбулите стават и започват да се разхождат по време на третия стадий от бавния сън, известен и само като „бавен сън“. По време на него сънуването е дълбоко и да се събудите в този момент е по-сложно, въпреки че е възможно. Такова пробуждане може да предизвика когнитивни нарушения (състояние на сънна инерция, хипноза), която може да продължи до цели 30 минути.
Специалисти в областта на сънните нарушения потвърждават, че човек, внезапно събуден от дълбок сън, може силно да се изплаши, дълго време да е дезориентиран, да не знае къде се намира или да изпадне в крайно възбудено състояние. Той просто може да не ви познае, да ви бутне или удари. Но дори и да не постъпи агресивно, той все пак може да причини ред неприятности на вас или на себе си – много лунатици насън отиват в кухнята да готвят или даже се опитват да седнат зад волана на автомобила си, което… може да доведе до ужасни последици.
Вместо да опитвате да събуждате разхождащия се и едновременно спящ човек, специалистите съветват в такава ситуация бавно и спокойно да опитате да го отведете обратно до кревата.
Недостигът на сън се отразява зле на личния ви живот
Лошият сън значително влияе на вашите ежедневни взаимоотношения. Онзи от партньорите, който спи по-малко и не се наспива добре или пък често сънува кошмари, става нервен, започва да се оплаква от живота си и да обвинява другия в това, че не го цени или не му отделя достатъчно внимание. Учени от университета в Бъркли си задали въпроса, защо се случва така, и провели изследване.
По време на тестовете те помолили 60 двойки от различна възраст (от 18- до 56-годишна възраст) да водят персонални дневници за съня си. Участниците трябвало всяка сутрин да записват колко добре са спали и да добавят какво чувстват по отношение на партньора си. Освен това по време на решаване на спорни семейни въпроси те трябвало да записват ситуациите на видео.
Резултатът – онези хора, чийто сън бил по-лош, се оказвали по-нетърпеливи и раздразнителни в сравнение с отпочиналите. Така че след проучването експертите потвърдили – пълноценният сън е особено важен за физическото и психическото здраве, а за това да се чувствате бодър и активен се нуждаете от 5 до 8 часа сън в денонощие. И ако направим сравнение с този факт и това, че всеки трети човек на Земята страда от безсъние, излиза, че много много хора около вас се чувстват нещастни именно… защото не се наспиват!