Със сигурност сте попадали на най-различни видеоклипове, в които времето е умишлено забързано или забавено, за да се уловят специфични моменти. Възможно е да сте били очаровани от природата и промените, които настъпват с нея за определен период от време - разцъфващ цвят, изгрева или залеза, смяната на климата и други. Може би сте виждали как се построява огромна сграда, как се движи градският трафик или сте проследили как се създава някаква машина, всичко в рамките на няколко минути или дори секунди.

Всички тези заигравки с потока на времето спадат към така наречената Timelapse фотография. Лично аз съм огромен фен на този тип фотография и понякога обичам да прекарвам часове, гледайки подобни видеоклипове. С Timelapse сякаш имаш лична машина на времето и с нея можеш да проследиш невероятните неща, които се случват в света около нас.

Реших да споделя тази моя страст с вас, както и някои от нещата, които научих през годините, за направата на страхотни Timelapse видеа. Но нека започнем отначало.

 

Какво е точно представлява Timelapse?

 

 

s

 

Timelapse техника във фотографията, при която честотата на заснетите видеокадри (известно още като frame rate) е много по-ниска от тази, която ще се използва при гледане по-късно. Казано по-просто – ние си играем с потока на времето. Обекти и събития, чието проследяване обикновено ще отнеме дни или дори месеци, могат да се видят в рамките на няколко минути, след като са били ускорени стотици и дори хиляди пъти. Същността на Timelapse е, че се правят, да речем, 1000-2000 снимки, които след това се конвертират в кратко бързооборотно видео.

 

 

Причини да използвате Timelapse

 

s

 

Всъщност Timelapse техниката е задължителна, когато става дума за проследяване на дадено действие, което се случва бавно във времето. Това е така, защото заснемането на кадрите и конвертирането им в Timelapse видео отнема много по-малко памет. За сравнение само си представете, какъв ще бъде размерът на файл на дадено видео с продължителност от 100 дни например, съпоставено с направата на снимки за същия период. Снимките ще отнемат много по-малко място, а последващото им конвертиране в Тimelapse видео ще намали размера на файла стотици и дори хиляди пъти.

Ако например искате да заснемете събитие, което трае един час, и искате да го покажете на екрана за 30 секунди, то сметката ще изглежда така: 3600 / 25 x 30= 3600 / 750= 4.8. Това значи, че за да покажете събитие, което трае един час на екрана с 25 кадъра в секунда, трябва да направите 750 кадъра в интервал от 4.8 секунди. Ето и формулата за пресмятане на кадрите и интервала на снимане:  ta / (FR х tm) =  PI.

  • ta - продължителност на събитието в секунди
  • FR – каданс – колко кадъра в секунда има филмчето
  • tm – продължителност на филмчето в секунди
  • PI – интервал на снимките – през колко секунди трябва да се прави нова снимка

 

Тази формула се отнася за правене на timelapse с DSLR фотоапарат, но дори да не разполагате с такъв, няма защо да се притеснявате, защото днес в ерата на смартфоните това може да се постигне автоматично с мобилни приложения. Просто трябва да инсталирате съответния софтуер и да позиционирате смартфона, или защо не таблета си, на желана позиция срещу обектите – хора, природа, трафик и т.н. Силно препоръчвам приложението LapseIt, което може да намерите в Google Play Store и Apple App Store, но и едно бързо търсене с ключова дума timelapse в софтуерните магазини ще ви изведе още много резултати, от които да изберете.

 

Създаване на финалния Timelapse видеоклип (отнася се за снимки, направени с DSLR)

 

s

 

Две от най-добрите програми за създаване на Тimelapse клипчета са Apple Quicktime Pro 7 и Timelapse Assembler. При първата отидете във File > Open Image Sequence. Изберете папката със снимките си, натиснете върху първата от тях и задайте Open. Quicktime ще свърши всичко останало. Timelapse Assembler е софтуер, създаден специално за такива клипчета, така че просто следвайте инструкциите и всичко ще мине гладко. Разбира се, има и други програми за обработка, но аз ви препоръчвам тези.

Ако наистина искате да разширите границите на творческото си въображение, то Тimelapse техниката ще ви помогне в това. С нея наистина може да създадете велики неща и не преувеличавам изобщо. Тази техника в никакъв случай не се отнася, или по точно вече не се отнася само за професионалисти. Всеки любител може да направи Timelapse и след това да го сподели с останалите чрез YouTube, Vimeo или някоя от социалните мрежи.

Напоследък особено популярно е станало правенето на Тimelapse видеа, при които хора снимат лицата си в продължение на няколко месеца или дори години, а след това пускат всички тези снимки на забързан кадър (timelapse). Един чудесен пример за това е клипът по-долу, в който един пътешественик снима себе си всеки ден в продължение на една година, докато пътува из Китай. Може да видите как се променя от ден първи до ден последен.

 

 

Разширете границите на възприятията си с една от най-поразителните визуални форми на изкуството. Не позволявайте на никого да ви казва, че вие правите нещата по грешен начин. Ако получавате резултатите, които искате, тогава това е всичко, което има значение. Никога не забравяйте, че вие сте художникът и това е вашата история.

Споделям тази информация с вас с удоволствие и се надявам на вашата обратна връзка. Бих се радвал да чуя някои от вашите истории, а защо не и да ги видя. Очаквам ви в коментарите.