
Животът, както се казва, намира начин - дори в най-стерилните места на Земята.
Учени от Лабораторията за реактивни двигатели (JPL) на NASA в Южна Калифорния заедно с изследователи от Индия и Саудитска Арабия откриха 26 неизвестни досега бактериални вида в чистите помещения, използвани за подготовката на марсианския модул „Феникс“ на NASA за изстрелването му през август 2007 г.
Чистите помещения са дезинфекцирани и интензивно контролирани среди, специално създадени, за да не позволят на микробния живот да се качи в Космоса. Но някои микроорганизми, известни като екстремофили, проявяват впечатляваща устойчивост в негостоприемна среда, независимо дали това е вакуумът в Космоса, хидротермалните отвори по склоновете на подводни вулкани или дори чистите помещения на NASA.
„Нашето проучване имаше за цел да разберем риска от пренасяне на екстремофили при космически мисии и да определим кои микроорганизми могат да оцелеят в суровите условия на Космоса“, заяви в изявление членът на изследователския екип Александър Росадо, изследовател в Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ в Саудитска Арабия.
„Това усилие е от ключово значение за наблюдението на риска от микробно замърсяване и предпазването от непреднамерено колонизиране на изследваните планети“, добави Росадо.
Тези издръжливи микроби могат също така да предложат прозрения, които да са от полза за живота на Земята. Учените извършиха генетични изследвания на проби, събрани от съоръжението за обслужване на опасни товари в космическия център „Кенеди“ на NASA във Флорида - една от последните спирки на „Феникс“ преди изстрелването му от съседната космическа станция „Кейп Канаверал“.
Те открили 53 щама, за които определили, че принадлежат към 26 нови вида. И се задълбочили в геномите на тези новооткрити екстремофили, търсейки улики, които биха могли да обяснят тяхното изключително оцеляване. Според екипа ключовете може да са в гени, свързани с възстановяването на ДНК, детоксикацията на вредни вещества и ускоряването на метаболизма.
Гените, идентифицирани в тези новооткрити бактериални видове, биха могли да бъдат проектирани за приложения в медицината, консервирането на храни и други индустрии.
Освен това изследването ще помогне на NASA да подобри протоколите си за чисти помещения, за да минимизира риска от биологично замърсяване при бъдещи мисии.
„Заедно разгадаваме мистериите на микробите, които издържат на екстремните условия в Космоса – организми с потенциал да революционизират науките за живота, биоинженерството и междупланетните изследвания“, казва Кастури Венкатесваран, бив учен от JPL и водещ автор на изследването, публикувано на 12 май в списание Microbiome.
Снимка: Unsplash/NASA/JPL-Caltech/UA/Lockheed Martin/Microbiome (2025). DOI: 10.1186/s40168-025-02082-1
Виж още: Квантовата симулация показва как реалността може да се срине като пясъчна кула