
Чудили ли сте се колко е часът на Луната в момента?
Скоро този въпрос може да получи официален отговор, тъй като САЩ направиха важна стъпка към създаването на лунна часова зона.
Комисията по наука, космос и технологии към Камарата на представителите на САЩ одобри Закона за стандартизация на небесното време (HR 2313) - законопроект, който възлага на NASA да ръководи усилията за разработване на последователна и точна лунна часова система.
Приет с единодушие, законопроектът сега се отправя към цялата Камара за по-нататъшно разглеждане, преди евентуално да стане закон. Ако бъде приет, законопроектът ще изисква от NASA да създаде система за координирано лунно време (КЛЧ), която да е в съответствие с координираното универсално време (UTC) на Земята, но да отчита уникалните гравитационни и екологични условия на Луната.
Тъй като програмата Artemis се стреми към постоянно присъствие на Луната, подобен стандарт вече не е фантастика, а оперативна необходимост.
За разлика от Земята гравитацията на Луната е много по-слаба, което влияе на протичането на времето на нейната повърхност.
Според Общата теория на относителността времето на Луната се движи с около 58.7 микросекунди по-бързо на ден, отколкото на Земята. Макар и незначителна в ежедневието, тази разлика е от голямо значение за космическата навигация и комуникационните системи.
„За нещо, което се движи със скоростта на светлината, 56 микросекунди са достатъчни за изминаване на разстоянието от приблизително 168 футболни игрища“, обяснява Черил Грамлинг, която ръководи усилията на NASA за позициониране и стандарти на Луната, в статия на NASA още през септември 2024 г.
„Ако някой е в орбита около Луната, наблюдател на Земята, който не компенсира ефекта на относителността за едно денонощие, би си помислил, че астронавтът в орбита е на приблизително 168 футболни игрища от мястото, където се намира в действителност.“
Законопроектът изисква от NASA да дефинира и прилага LTC в сътрудничество с международни организации по стандартизация, академични институции и частни партньори.
По-конкретно, системата за време трябва да е съвместима с UTC, да е достатъчно точна за високоточни космически мисии, да функционира дори при загуба на връзка със Земята и да може да се използва на други небесни тела като Марс. От NASA потвърдиха, че вече работят по този въпрос, следвайки указание на Белия дом от април. Водеща е програмата на агенцията за космически комуникации и навигация (SCaN). Лунното време вероятно ще се изчислява с помощта на среднопретеглена стойност на атомните часовници, разположени на Луната или около нея.
Безпроблемното приемане на законопроекта в комисията и двупартийната подкрепа за Artemis отразяват силната законодателна воля, която се наблюдава в стремежа за създаване на дългосрочна инфраструктура на Луната.
Снимка: Unsplash
Виж още: Стряскащите 94% от изтеклите пароли не са уникални - ще се научат ли някога хората?