Двойка космически апарати бяха изстреляни на мисия, която да помогне на учените да разберат по-добре Слънцето чрез създаване на изкуствени слънчеви затъмнения.

Proba-3, включващ два спътника, беше изстрелян по-рано този месец от Индия от Европейската космическа агенция. Мисията ще се опита да извърши научен подвиг, като бъде първата, която ще използва два космически апарата за наблюдение на короната - външната атмосфера на Слънцето.

Затъмненията, създадени от Proba-3, няма да хвърлят сенки, които да се виждат на Земята, казват от ЕКА. Но ако мисията е успешна, ЕКА и астрономите се надяват, че тя ще даде отговор на няколко въпроса, включително защо короната е по-гореща от самото Слънце. Короната може да достигне 2 милиона градуса по Фаренхайт, докато повърхността е 10 000 градуса според НАСА.

„Възможността на тази мисия да наблюдава короната толкова близо до Слънцето за продължителен период от време е изключителна възможност“, казва Талуиндер Сингх, доцент по физика и астрономия в Държавния университет на Джорджия, пред NPR. „Ако е успешна, тя ще проправи пътя за подобни мисии, които осигуряват непрекъснати наблюдения на слънчевата корона с висока разделителна способност.“

Учените не за първи път използват изкуствени затъмнения за изучаване на Слънцето, но според някои астрономи тази мисия може да постигне нещо, което предишните не са успели да направят.

Според НАСА изучаването на слънчевата корона е изключително трудно, тъй като тя е скрита от светлината от повърхността на звездата. А един от най-добрите начини за изучаване на короната е по време на пълно слънчево затъмнение, когато Луната преминава между Земята и Слънцето и го закрива. По време на пълно слънчево затъмнение короната е видима, но пълните слънчеви затъмнения са рядкост, като следващото ще се случи през август 2026 г.

Няколко мисии са изучавали Слънцето и са създавали изкуствени затъмнения, включително мисията на ЕКА и НАСА „Обсерватория за слънчево-земни връзки“ (STEREO), която използва коронограф, за да блокира Слънцето. Но тъй като повърхността на Слънцето е толкова ярка, инструментите в тези мисии блокират само голяма част от долната част на короната, за да намалят количеството на разсеяната светлина според Кати Рийвс, старши астрофизик в Центъра по астрофизика „Харвард & Смитсониън“.

„Това, което е интересно за инструмента Proba-3, е, че окулярът всъщност е на друг космически кораб, така че може да бъде доста далеч и използвайки тази техника, инструментът може да блокира слънчевия диск по-точно“, казва Рийвс.

Мисията Proba-3, която ще лети в елиптична орбита на височина от 600 километра до 60 000 километра над земната повърхност, е новаторска и поради факта, че използва два отделни космически апарата - единият носи диска на окуляра, а другият - камерата за изображения, докато предишните мисии са използвали само един космически апарат.

По време на мисията Proba-3 единият спътник, Occulter, ще се изравни със слънцето и ще хвърли сянка върху другия космически апарат, Coronagraph. Короната ще бъде видима, точно както по време на истинско затъмнение, а коронографът ще направи снимка на вътрешната част на короната. Инструментите ще бъдат разположени на разстояние около 150 метра един от друг, по-дълго от дължината на игрище за американски футбол, което ще позволи на учените да видят короната отблизо. Това ще позволи на учените и повече време за изучаване на Слънцето, поне шест часа на всяка 20-часова орбита, в сравнение с действителното слънчево затъмнение, на което се наблюдава от Земята.

Мисията няма да окаже пряко въздействие върху Земята и фалшивите слънчеви затъмнения няма да бъдат усетени на Земята. Според ЕКА първите резултати от мисията ще бъдат налични около четири месеца след като космическите апарати се разделят и полетят в синхрон в началото на 2025 г.

Снимка: Unsplash/ESA-P. Carril @ESA/European Space Agency

Виж още: Автономните таксита на Waymo са мечтата на застрахователите: грешат по-малко от хората