
Теоретично предложение, публикувано в списанието Reports on Progress in Physics, прави някои смели твърдения за досегашното ни разбиране на квантовата физика - най-вече, че сме грешали.
Предложената теория се занимава с факта, че квантовата механика (основно съвременната физика) и Общата теория на относителността (теорията на Айнщайн за гравитацията) описват перфектно Вселената, но са математически несъвместими една с друга.
За да се сработят, предложението предлага да се откажем от почти всичко, което смятаме, че знаем за гравитацията, както обяснява Live Science. Вместо това авторите подобряват теорията, така че да съответства на известната и наблюдаема физика - нещо, което те наричат обединена гравитация.
Въпреки че квантовата теория на полето - рамката, обясняваща как се държат субатомните частици - е една от най-точните теоретични концепции на всички времена според физика теоретик Дейвид Тонг, тя все още пропуска класическата гравитация, която познаваме като огъване на пространство-времето.
Вместо това обединената гравитация предполага, че гравитацията се управлява от четири свързани компонента, които перфектно взаимодействат помежду си - промяна, която позволява на общата относителност да играе с уважение с квантовата механика, без да се измъква в други измерения. Накратко, модел, който физиците биха могли да тестват в реалния живот.
„Основните предимства или разлики в сравнение с много други теории за квантовата гравитация са, че нашата теория не се нуждае от допълнителни измерения, които все още нямат пряка експериментална подкрепа“, казва съавторът Юка Тулки пред Live Science.
Разминаването между теориите на физиката и гравитацията има дълга история. За да го заобиколят, някои предлагат обяснението, че Вселената може да е съставена от малки парченца. Други, като теоретиците на струните от края на 60-те и 70-те години на миналия век, твърдяха, че физиката на елементарните частици има едноизмерна рамка.
През 80-те години теорията на струните се разрасна до пет отделни теории и оттогава е подложена на все по-сериозен контрол, тъй като нейните поддръжници изпитват затруднения да направят някакви предсказания, които действително да можем да докажем.
Предстои ни още много работа, преди да разберем дали зараждащата се теория ще даде резултат.
„Като се има предвид сегашният темп на развитие на теорията и наблюденията, може да отнеме няколко десетилетия, за да направим първите експериментални пробиви, които да ни дадат преки доказателства за ефектите на квантовата гравитация“, казва Микко Партанен, другият автор на изследването пред Live Science. „Косвени доказателства чрез напреднали наблюдения биха могли да бъдат получени по-рано.“
Все пак то предлага на физиците нова смела пътека, която да проправят в дългогодишното търсене на обединение на квантовата физика с теорията на гравитацията - възможност за разгадаване на заплетените тайни на познатата ни Вселена.
Снимка: Unsplash
Виж още: Мозъкът ви обича дълбокото дишане, а науката обяснява защо