Макар че не живеем в „Матрицата“ - поне в смисъла на популярната холивудска серия - изглежда, че нещо, сравнимо с легендарната забавена последователност на т.нар. bullet time във филма, може да се случи при подходящи обстоятелства в реалния живот.

В есе за The Conversation преподавателят по психология Стив Тейлър от английския университет „Лийдс Бекет“ твърди, че тези така наречени „преживявания, свързани с разширяване на времето“, биха могли да бъдат „еволюционна адаптация“, предназначена да ни помогне да оцелеем по време на екстремни преживявания.

По време на изследването си на този феномен английският психолог е разговарял с десетки хора, които са преживели подобни ситуации. Той смята, че 85 % от всички хора са имали поне едно такова и че повечето от нас го преживяват или по време на злополуки, или при спортуване или физически упражнения, или при променени състояния на съзнанието, предизвикани от медитация или халюциногени.

Това усещане за забавено, детайлно възприемане на заобикалящата среда - и яснотата на съзнанието, която съпътства решенията, взети в тези части от секундата - изглежда са характерни за феномена. Това забавяне и своеобразно "спокойствие", което и други хора съобщават, че са усещали по време на автомобилни катастрофи или други екстремни моменти предполага, че те не са просто адреналинови реакции.

По време на изследванията си, които Тейлър документира в новата си книга „Преживявания на разширяване на времето“, ученият се сблъсква с теория, според която този ефект на забавяне на времето е просто трик на паметта. Тъй като хората стават свръхсъзнателни по време на извънредни ситуации, тази теория твърди, че възприятието им става остро и тази острота се„кодира в паметта ни, когато си спомнят за инцидента.

Тейлър и мнозинството от другите хора, които са имали такова изживяване, обаче са сигурни, че са имали „допълнително време да мислят и действат“ в момента, когато нещата са се случвали, а не само в ретроспекция.

„Разширяването на времето позволи сложни серии от мисли и действия, които биха били невъзможни, ако времето течеше с нормална скорост“, пише той в The Conversation.

Както и голяма част от човешките възприятия, тези „преживявания, свързани с разширяване на времето" остават донякъде необясними - но онези, които някога са преживявали времето на забавен кадър в стил „Матрицата“, знаят, че то се усеща много реално независимо от това.

Снимка: Unsplash

Виж още: До 2030 г. изкуственият интелект може да създаде 78 милиона повече работни места, отколкото ще премахне