Китайският реактор тип „изкуствено слънце“ счупи собствения си световен рекорд за поддържане на свръхгореща плазма, отбелязвайки още един етап по дългия път към почти неограничена чиста енергия.
В понеделник (20 януари) реакторът за ядрен синтез Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) поддържаше стабилен, силно ограничен цикъл от плазма - високоенергийното четвърто състояние на материята - в продължение на 1066 секунди, което надхвърля повече от два пъти предишния му рекорд от 403 секунди, съобщават китайските държавни медии.
Реакторите за ядрен синтез са наричани „изкуствени слънца“, тъй като генерират енергия по начин, подобен на този на слънцето - чрез сливане на два леки атома в един тежък атом посредством топлина и налягане. Слънцето има много по-голямо налягане от земните реактори, затова учените компенсират, като използват температури, които са многократно по-високи от слънчевите.
Ядреният синтез предлага потенциал за почти неограничен източник на енергия без емисии на парникови газове или много ядрени отпадъци. Учените обаче работят по тази технология повече от 70 години и вероятно тя не напредва достатъчно бързо, за да бъде практическо решение на климатичната криза. Изследователите очакват да разполагаме с енергия от термоядрен синтез до десетилетия, но това може да отнеме много повече време.
Новият рекорд на EAST няма да доведе веднага до това, което се нарича „Свещеният Граал“ на чистата енергия, но е стъпка към възможното бъдеще, в което електроцентралите за ядрен синтез ще произвеждат електроенергия.
East е реактор с магнитно задържане или токамак, проектиран да поддържа плазмата в непрекъснато състояние за продължителни периоди от време. Подобни реактори никога не са постигали запалване, което е моментът, в който ядреният синтез създава собствена енергия и поддържа собствената си реакция, но новият рекорд е стъпка към поддържането на продължителни, ограничени плазмени цикли, от които бъдещите реактори ще се нуждаят, за да произвеждат електроенергия.
„Устройството за термоядрен синтез трябва да постигне стабилна работа при висока ефективност в продължение на хиляди секунди, за да може да се осигури самоподдържаща се циркулация на плазмата, което е от решаващо значение за непрекъснатото генериране на енергия от бъдещите термоядрени централи“, заяви пред китайските държавни медии Сун Юнтао, директор на Института по физика на плазмата, отговарящ за проекта за термоядрен синтез към Китайската академия на науките.
EAST е един от няколкото реактора за ядрен синтез по света, но понастоящем всички те използват много повече енергия, отколкото произвеждат. През 2022 г. реакторът за термоядрен синтез на Националния център за запалване на САЩ за кратко постигна запалване в сърцевината си, като използва експериментален метод, различен от този на EAST, разчитайки на бързи изблици на енергия, но реакторът като цяло все още използва повече енергия, отколкото консумира.
Токамаците като EAST са най-разпространените реактори за ядрен синтез. EAST нагрява плазма и я улавя в реакторна камера с форма на поничка, наречена токамак, с помощта на мощни магнитни полета. За последния рекорд изследователите са направили няколко подобрения на реактора, включително удвояване на мощността на нагревателната му система.
Снимка: Unsplash
Виж още: Изгубен свят под Тихия океан: откриха мистериозни структури дълбоко в мантията на Земята