
Големи авиационни центрове като лондонските летища "Хийтроу" и "Гетуик" или нюйоркския терминал JFK International биха могли постоянно да изпращат на извънземните сведения за нашето съществуване.
Ново изненадващо проучване твърди, че летищата и военните радарни системи може би неволно сигнализират за съществуването на човечеството на извънземни цивилизации, отдалечени на 200 светлинни години.
Да, правилно прочетохте: ежедневният контрол на въздушното движение може да се окаже космическа визитна картичка.
Това са само предварителни изводи от Университета в Манчестър, ръководени от Рамиро Каис Саид, и бяха представени на Националната астрономическа среща (NAM 2025) на Кралското астрономическо дружество.
Тази идея, разбира се, зависи от няколко „ако“. Ако съществува напреднал извънземен живот и ако тези извънземни са разработили телескопи като нашите, тогава е възможно те да открият тези авиационни сигнали. На свой ред е възможно интелигентен живот на друго място във Вселената да изпраща на земляните същия вид непреднамерен сигнал.
„Нашите открития предполагат, че радарните сигнали - произвеждани непреднамерено от всяка планета с напреднала технология и сложна авиационна система - биха могли да действат като универсален знак за интелигентен живот“, заявява Саид.
Космическата общност е изпратила сонди в междузвездното пространство, напряга ушите си за слаб шепот от Космоса и дори излъчва нарочни сигнали - всички в търсене на признаци на разумен живот. Тази нова идея предполага, че докато експертите усърдно са търсили Космоса, ние може би несъзнателно сме предали силно „здравей“ на Вселената само с това, че съществуваме.
Проучването изследва „електромагнитното изтичане“ от радарите на граждански летища и военни операции. Това ново проучване изследва колко видими биха били за тях нашите скрити сигнали.
С помощта на компютърно моделиране изследователите прецизно проследиха как тези земни радарни сигнали се разпръскват в Космоса с течение на времето. След това те изследваха видимостта на тези сигнали от близки звезди, включително Звездата на Барнард и AU Microscopii. Летищните радарни системи, които постоянно претърсват небето за самолети, заедно изпращат мощен радиосигнал от 2×1015 (две, последвано от 15 нули) вата.
Някои от тези сигнали са достатъчно силни и могат да бъдат засечени на разстояние до 200 светлинни години от телескопи, подобни на телескопа Грийн Банк в щата Западна Вирджиния.
Звездата на Барнард е червено джудже, разположено на 5.96 светлинни години, а AU Microscopii се намира на 31.7 светлинни години от нашата планета. Дори и извънземни наблюдатели да обитават тези небесни обекти, посещение от Земята би останало малко вероятно. Това сравнително кратко междузвездно пътешествие все пак би изисквало хиляди години при използване на сегашната технология на космическите ни кораби.
Проучването също така предполага, че същите телескопи биха могли да уловят сигналите от по-фокусирани военни радари, които създават уникален, мащабен лъч като фар, пресичащ небето.
„Това би изглеждало явно изкуствено за всеки, който наблюдава от междузвездни разстояния с мощни радиотелескопи“, казва Саид, докторант в университета.
„Всъщност тези военни сигнали могат да изглеждат до сто пъти по-силни от определени точки в пространството в зависимост от това къде се намира наблюдателят“, добавя изследователят.
Това изследване променя из основи начина, по който мислим за търсенето на извънземен разум и за това как нашата собствена технология изглежда от Космоса. Проф. Майкъл Гарет, съизследовател, казва, че разбирането на начина, по който земните сигнали се разпространяват в Космоса, предлага ключови идеи за опазване на радиочестотния спектър и подобряване на бъдещите проекти на радарни системи.
Снимка: Unsplash
Виж още: Астронавти в МКС уловиха рядък феномен: гигантско образувание над гръмотевична буря