Голямо океанско течение в Южното полукълбо обърна посоката си за първи път в записаната история, което климатолозите наричат ​​„катастрофална“ повратна точка в глобалната климатична система.

Развитието, което беше потвърдено от испански морски учени в El Institut de Ciències del Mar (ICM-CSIC) в Барселона, предизвика широко разпространена тревога сред климатолозите поради потенциала му да ускори глобалното затопляне и да дестабилизира метеорологичните модели в световен мащаб.

„Зашеметяващото обръщане на океанската циркулация в Южното полукълбо потвърждава, че глобалната климатична система е навлязла в катастрофална фаза“, казва климатичният активист Бен Сий в публикация в социалните медии.

Сривът включва дълбокото обръщане на циркулацията в Южния Атлантик – част от глобалната конвейерна лента на океанските течения – която обикновено издърпва студена, богата на хранителни вещества вода от океанското дъно и задвижва планетарното разпределение на топлината.

Проучването идентифицира колапс и обръщане на Дълбокото западно гранично течение (DWBC) в Южния Атлантик - ключова част от Атлантическата меридионална обръщателна циркулация (AMOC).

Тази текуща система играе ключова роля в регулирането на глобалните температури и съхранението на атмосферния въглероден диоксид в дълбокия океан. Данните на ICM показват, че потокът на течението DWBC се е обърнал от север на юг в продължение на няколко последователни месеца през 2023 г. - първото подобно събитие за 30 години непрекъснато наблюдение.

„Това е безпрецедентно наблюдение и потенциално променящо играта“, коментира физикът и водещ автор д-р Марилена Олтманс, която предупреди, че промените биха могли „да променят способността на Южния океан да задържа топлина и въглерод“.

Според ICM-CSIC обръщането вероятно е свързано с продължаващото отслабване на антарктическата обръщателна циркулация, дълбокоокеански процес, задвижван от образуването на студени, солени водни маси близо до Антарктида. Тази система се е забавила с до 40% от края на 90-те години на миналия век, а новите открития показват, че тя може да дестабилизира регионалната океанска динамика по-бързо от очакваното.

Има много спекулации, че целият Гълфстрийм може да спре. Той носи топла вода в Европа от екватора и когато спре да тече, това ще доведе до мини ледена епоха в Европа с понижаване на зимните температури с 10 - 30 °C. Макар че учените са 98% сигурни, че Гълфстрийм ще спре да тече до 2100 г., последните проучвания показват, че колапсът може да настъпи още тази година или поне през следващите няколко десетилетия.

Докладът на ICM предупреждава, че обръщането на DWBC може също да освободи огромни количества въглероден диоксид, които в момента са заловени в дълбоки океански резервоари. Обръщането ще подкопае ролята на океана като поглъщащ въглерод, който в момента абсорбира около 25% от всички антропогенни емисии на CO₂.

„Това може да удвои настоящите атмосферни концентрации на CO₂, като освободи въглерод, който се е съхранявал в дълбокия океан от векове“, се казва в доклада. Подобно освобождаване вероятно би заличило съществуващите климатични цели, тъй като допълнителните емисии биха надхвърлили настоящите въглеродни бюджети и биха направили стратегиите за смекчаване, основани на постепенни намаления, остарели.

„Планетата ни изпраща все по-ясни сигнали, че преминаваме критични прагове“, предупреди ICM, характеризирайки събитието като преминаване от „хроничен климатичен стрес“ към „остър системен срив“.

Обръщането заплашва да отслаби ключовата роля на океана като поглъщаш въглерод - една от ключовите естествени защити на Земята срещу нарастващия атмосферен CO₂ - и също така ще наруши драстично глобалните метеорологични системи, моделите на морското равнище и морските екосистеми.

Снимка: Unsplash

Виж още: Учени се натъкнаха на мистериозна форма на живот, която все още не могат да обяснят