
NASA публикува впечатляваща 360-градусова панорама, направена от марсохода Curiosity от базата на дюната Намиб в полето Багнолд Дюн на Марс. Въпреки че изображенията първоначално са заснети през 2015 г., наскоро те привлякоха значително внимание онлайн, предизвиквайки както страхопочитание, така и неочаквани сравнения със земните технологии.
Панорамата, съставена от изображения, направени на 18 декември 2015 г., предлага рядък и детайлен поглед към марсианския пейзаж.
Заснета по време на 1197-ия марсиански ден от престоя на машината, сцената включва част от планината Шарп, централен връх, разположен в кратера Гейл, който Curiosity изследва от кацането си през 2012 г.
Представената дюна, известна като дюна Намиб, е разположена по северозападния склон на планината Шарп и е част от по-голям тъмен пясъчен регион, известен с активното си движение. Според NASA, сателитните данни показват, че дюните в полето Багнолд могат да се изместват с около един метър на земна година, което ги прави идеален обект за изследване.
Основата на дюната, показана на панорамата, се намира на приблизително 7 метра от мачтовата камера на марсохода или Mastcam и се издига под наклон от 28 градуса на височина от около 5 метра.
Изображенията в панорамата са коригирани по отношение на цветовия баланс, за да отразяват начина, по който сцената би могла да изглежда под слънчевото небе на Земята, което позволява на скалите и пясъците да имат по-познати за човешкото око нюанси.
Панорамата включва и видими части от собствения хардуер на марсохода, като яркостта е калибрирана така, че тези елементи да се интегрират ясно в сцената. Заснемането е извършено с помощта на Mastcam, която е проектирана и построена от Malin Space Science Systems в Сан Диего, Калифорния. Тази система от камери осигурява изображения с висока разделителна способност както в цвят, така и в стерео, което позволява подробен геоложки анализ от марсианската повърхност.
Мисията Curiosity се управлява от Лабораторията за реактивно задвижване (JPL) на NASA - подразделение на Калифорнийския технологичен институт в Пасадена.
През последните седмици кадрите се появиха отново в платформи като Reddit, където потребителите широко споделяха и коментираха тяхната яснота. Някои потребители изразиха изумлението си от качеството на визуализацията от планета, отдалечена на 300 милиона километра, като я нарекоха „умопомрачителна“ и „невероятна“. Други с чувство за хумор противопоставиха високата разделителна способност на кадрите на Curiosity на лошото качество на типичните земни камери за сигурност. Коментари като „И все пак камерата в двора ми не може да види ясно регистрационни номера или лица на 10 метра разстояние“ отразяват по-широкото обществено очарование - и ирония - по отношение на различията в технологиите за заснемане.
Въпреки забавлението, един потребител предложи практично обяснение, като отбеляза, че системите от камери, използвани от NASA, са специално създадени и не могат да се сравняват с търговското оборудване за наблюдение.
„Мислите ли, че хората, които отговарят за изследването на Марс, са и тези, които настройват камерите за наблюдение?“, написа той, подчертавайки разликата между хардуера за мисии и технологиите на потребителско ниво.
Изследването на зоната на дюните от Curiosity отбеляза първото близко проучване на активни пясъчни дюни извън Земята.
Изследването беше част от изкачването на ровера по долните склонове на връх Шарп, където изследователите имаха за цел да изучат транспорта на седименти, моделите на вятъра и поведението на повърхността на червената планета.
Тези дюни, които образуват отчетливи модели и реагират на сезонните промени на вятъра, предоставят ценна информация за текущите геоложки процеси, оформящи повърхността на Марс.
NASA продължава да предоставя актуализации за мисията Curiosity чрез своя проект Mars Science Laboratory Project, достъпен чрез официалните уебсайтове на агенцията.
Снимка: Unsplash
Виж още: Времето, което ИИ спестява в офиса, се балансира от новите ангажименти, които създава