
Програмата Artemis, дългоочакваният план на НАСА за връщане на хората на Луната, най-сетне се промени концептуално. От години заявената ѝ цел бе „да приземи първата жена, първия цветнокож човек и първия международен партньор астронавт на Луната, използвайки иновативни технологии, за да изследва повече от лунната повърхност от всякога“. Сега уебсайтът на Artemis вече премахна всяко споменаване на жени, цветнокожи хора и дори международни партньори, с което поне за момента здравият разум възтържествува - не етнически и полови признаци, а реални умения ще бъдат водещи в крайната селекция на екипажите.
„В съответствие с изпълнителната заповед на президента ние актуализираме нашия език относно плановете за изпращане на екипаж на лунната повърхност като част от кампанията Artemis на НАСА. Очакваме с нетърпение да научим повече за плановете на администрацията на Тръмп за нашата агенция и разширяване на изследването на Луната и Марс в полза на всички“, коментира Джими Ръсел, старши служител по връзки с обществеността в дирекция „Мисии за космически операции“ на НАСА.
НАСА наскоро елиминира 23 позиции в Службата на главния научен администратор, Службата за наука, политика и стратегия и направлението за разнообразие, справедливост и приобщаване в Службата за многообразие и равни възможности. Сегашният главен учен на НАСА Катрин Калвин, както и главният технолог на НАСА А. С. Чарания бяха уволнени. Ролята на главен учен, която съществува от 80-те години на миналия век, беше премахната преди това веднъж в периода между 2005 и 2011 г.
Програмата Artemis вече претърпя много забавяния и те не са свързани с преследването на абстрактни политически цели, а със съвсем конкретни технически препятствия. През януари 2024 г. Artemis II беше отложена за тази година. Миналия декември тя беше отложена за 2026 г. Тази мисия ще види астронавтите на НАСА Рийд Уайзман, Виктор Глоувър и рекордьорката Кристина Кох, както и канадския астронавт Джереми Хансен, които летят около Луната, но не и да кацат на нея. Това не само ще бъде първото повторно посещение на нашия спътник от 1972 г. насам, но и най-далечното разстояние, което хората са пътували от над 50 години.
Снимка: Unsplash
Виж още: Все още носим в себе си ДНК на мистериозни жители на планетата ни, изчезнали преди милиони години