Нови данни от НАСА разкриха тревожна тенденция: през 2024 г. нивото на световния океан се е повишило по-бързо от очакваното, което изненадва учените в областта на климата и подчертава ускоряващото се въздействие на климатичните промени. Този неочакван скок се дължи основно на термичното разширение - процес, при който морската вода се разширява при затопляне. Покачването, макар и на пръв поглед малко - 0.59 cм, е сигнал за значителна промяна във факторите, влияещи върху покачването на морското равнище, което сочи към по-дълбоки промени в поведението на океаните на планетата.

През 2024 г. нивото на световния океан ще се повиши с 0.59 см, което надхвърля очакваното увеличение от 0.43 см. Тази промяна предизвика загриженост сред експертите, тъй като бележи промяна в динамиката на покачване на морското равнище. Традиционно голяма част от повишаването на морското равнище се приписва на топенето на ледниците и ледените покривки. Тази година обаче топлинното разширение е причина за по-голямата част от покачването - около две трети, което показва нарастващата роля на затоплянето на океаните за продължаващото покачване на морското равнище.

Анализът на НАСА подчертава връзката между по-високите глобални температури и разширяването на океанската вода. Тъй като планетата продължава да се затопля, океаните поглъщат голяма част от излишната топлина, което води до разширяване на морската вода. Този процес, макар и постепенен, сега допринася по-значително за повишаването на морското равнище, като измества баланса от топенето на ледовете на сушата към океанските промени.

2024 г. беше отчетена като най-топлата година на Земята - събитие, което допълнително подчертава нарастващата заплаха от затоплянето на океаните. Тъй като океаните поглъщат все повече топлина, те се разширяват, което води до повишаване на морското равнище дори и без допълнителна вода от топящия се лед. Това разширяване на морската вода има сериозни последици за крайбрежните райони по света, където повишаването на морското равнище допринася за наводнения и ерозия, излагайки на риск инфраструктурата и екосистемите.

Процесът на термично разширяване обаче не се ограничава само до повърхностните води. По-силните бури и метеорологични явления, включително циклони и урагани, разбъркват слоевете на океана и предизвикват смесване на топлите повърхностни води с по-хладните и дълбоки води. Това вертикално смесване ускорява разширяването на морската вода, което е най-силно изразено в районите, засегнати от явлението Ел Ниньо. В резултат на това затоплянето на океана не само увеличава скоростта на покачване на морското равнище, но и затруднява прогнозирането на бъдещите тенденции.

Бързото покачване на морското равнище представлява все по-голяма заплаха за крайбрежните общности, които са особено уязвими от последиците от наводненията и ерозията. Райони с компактно население и значителна инфраструктура, като Маями, Ню Йорк и ниско разположени държави като Малдивите, са изправени пред повишен риск от покачването на морската повърхност. Освен физическите щети последиците от покачването на океаните се разпростират и върху доставките на сладка вода, тъй като навлизането на солена вода във водоносните пластове прави източниците на вода по-малко достъпни.

Ускореното покачване на морското равнище нарушава и морските екосистеми. Затоплянето на океаните е свързано с избелването на коралите и промените в морското биоразнообразие, което застрашава баланса на тези жизненоважни екосистеми. Въздействието върху рибарството и световното снабдяване с храни може да бъде значително, тъй като промените в температурата на океаните и морското равнище променят местообитанията на ключови видове.

Спътникът Sentinel-6 на НАСА е от решаващо значение за наблюдението и предоставянето на точни данни за нивото на световния океан. Изстрелян през 2020 г., спътникът е част от текуща мисия за проследяване на височината на морската повърхност с висока точност. Този спътник, заедно с предстоящия му близнак Sentinel-6B ще продължи да предоставя данни, които подпомагат разбирането ни за покачването на океаните.

Тези мисии, част от поредицата спътници за наблюдение на океаните, започнала с TOPEX/Poseidon през 1992 г., са от жизненоважно значение за документирането на дългосрочните тенденции на покачване на морското равнище. Непрекъснатият поток от данни от тези спътници помага на учените да прогнозират бъдещите промени в морското равнище и да разберат по-добре процесите, които стоят зад затоплянето на океаните и по-широките последици от изменението на климата.

Снимка: Unsplash/NASA/JPL-Caltech

Виж още: Вече може да моделирате първия сглобен в гараж хуманоиден робот по ваш образ и подобие

 

Още от HiEnd